Nowy numer 33/2018 Archiwum

Źródłem jest Chrystus

Wielki Post to czas rozważania i zagłębiania się w Mękę Pańską.

Z tą myślą dyrekcja oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6 im. Akademii Miechocińskiej w Tarnobrzegu przygotowali wieczór poetycki, podczas którego swoje wiersze odczytał ks. Wiesław Jurek, wikariusz parafii pw. św. Marii Magdaleny na os. Miechocin. W jednej z sal, przemienionej na tę okoliczność w poetycką kawiarnię, zgromadziło się liczne grono mieszkańców miasta, a zwłaszcza Miechocina.

Przed odczytaniem pierwszego wiersza odnoszącego się do ewangelicznego opisu uzdrowienia niewidomych przez Pana Jezusa, poeta wyjaśnił skąd temat spotkania - „Wielkopostna droga do Źródła”.

- Życie osób niewidomych, nie trzeba nikogo o tym przekonywać, nie jest łatwe. Z czego, my widzący, nie zdajemy sobie sprawy. W nawiązaniu do wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, chciałem ukazać spotkanie tych ludzi z Jezusem Chrystusem, który jest owym tytułowym Źródłem. Jest krynicą miłości, prawdy, harmonii i piękna – wyjaśnił ks. Wiesław Jurek.

Autor zaprezentował głównie utwory pochodzące z najnowszego, trzeciego w jego dorobku tomiku wierszy zatytułowanego „Między”. Jak wyjaśnił, tytuł w symboliczny sposób odnosi się do naszego ludzkiego życia, będącego drogą pomiędzy doczesnością a wiecznością, na której spotykamy różnych ludzi, przeżywamy różne wydarzenia, stykamy się z przeróżnymi sytuacjami. Każdy wiersz nawiązywał do jednego z ewangelicznych przekazów. Szczególne wrażenie, przede wszystkim z racji przeżywanego Wielkiego Postu i zbliżającego się Triduum Paschalnego, zrobił na odbiorcach utwór odnoszący się do zaparcia się św. Piotra.

W trakcie wieczoru wystąpił także wirtuoz saksofonu i muzykoterapeuta Marcin Walas, który czarował kompozycjami swojego autorstwa. Muzyk od kilku lat współpracuje z ks. Jurkiem przy różnego rodzaju inicjatywach. Jest także współpracownikiem Kliniki „Budzik”, zajmującej się wybudzaniem dzieci, które zapadły w śpiączkę.

Obu bohaterom wieczoru oraz wszystkim przybyłym gościom serdeczne podziękowania złożyła dyrektor szkoły Wilhelmina Kropornicka.

Podczas spotkania każdy miał okazję do skosztowania wyśmienitych wypieków, a przy kawie i herbacie podzielić się swoimi wrażeniami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma