Tak jak w całej Polsce, tak i w Tarnobrzegu drzewa padają pod piłami.
Ostatnio zostały wycięte drzewa na terenie położonym przy zbiegu ulic Sikorskiego i Sienkiewicza, który objęty jest ochroną konserwatorską. – W piątek otrzymaliśmy informację telefoniczną od osoby widzącej ekipę pracującą przy wycinaniu, która podejrzewała, iż odbywa się to na terenie zabytkowym – wyjaśnia Mateusz Załuska, konserwator z tarnobrzeskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu. – Udałem się natychmiast na miejsce, gdzie drzewa nie tylko zostały wycięte, ale nawet powyrywane pniaki. Ponieważ do zdarzenia doszło w strefie objętej ochroną konserwatorską, a do nas nie wpłynął wniosek o opinię i zgodę na te działania, powiadomiłem o tym policję.
Wyciętych zostało osiem drzew, z czego sześć w strefie zabytkowej. Co do pozostałych dwóch istniała wątpliwość, czy rosły w strefie, czy też na jej granicy. Po dokładnym sprawdzeniu map przez konserwatorów, wszystko wskazywało na to, iż znajdowały się poza strefą. Dlatego zawiadomienie złożone na policji dotyczyło sześciu sztuk. – Obecnie oczekujemy na ekspertyzę, jakie to były gatunki drzew oraz iluletnie – informuje Mateusz Załuska.
Nowa ustawa zmieniająca ustawę o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia br., w przypadku zadrzewień rosnących na obszarze strefy konserwatorskiej nie pozwala na samowolne wycinanie drzew. – Ustawa o ochronie przyrody jest nam pomocna, ale jednocześnie mówi, iż drzewami w strefie zabytkowej zajmuje się konserwator. W takich przypadkach bowiem stosowana jest ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a do takich zalicza się obszar zabytkowy i to co się na nim znajduje – wyjaśnia M. Załuska. – Istnieje zapis, mówiący, że wszelkie działania mogące wpłynąć na ogląd zabytku, a w tym przypadku mamy do czynienia z układem urbanistycznym jako zabytkiem, muszą odbywać się za zgodą Urzędu Ochrony Zabytków.
Istnieją specjalne wzory wniosków dotyczące uzyskania zgody na wycinkę, które rozpoczynają stosowną procedurę. W przypadku drzew wyciętych na obszarze położonym vis à vis osiedla Centrum te wymagania nie zostały dotrzymane. Ponieważ zaszła na wspomnianym terenie istotna zmiana, dlatego osoby, które dopuściły się wycięcia drzew, muszą liczyć się z zastosowaniem m.in. art. 108 ustawy o ochronie zabytków.
Strefa konserwatorska, obejmująca tzw. historyczny Tarnobrzeg, powstała w 1984 r. W jej granicach znajdują się m.in. plac Bartosza Głowackiego z przyległymi ulicami, omijając os. Centrum kieruje się w stronę Dzikowa, Nadola, biegnąc wzdłuż ul. Sokolej obejmuje budynki Tarnobrzeskiego Domu Kultury (zabytkowa część dawnego kasyna urzędniczego) oraz nieistniejącego Kina „Wisła”, czyli stara siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.