Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pamięci żołnierzy wyklętych

Tablicę poświęconą żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej odsłonięto w Gorzycach.

Ufundowali ją, z opłat za wpisowe, zawodnicy, którzy wzięli udział w pierwszym gorzyckim biegu „Tropem Wilczym”. Dołożyła się też gmina.

 

Poświęcił ją ks. Władysław Drewniak...   Tablica
Poświęcił ją ks. Władysław Drewniak...
Andrzej Capiga /Foto Gość

Tablicę, którą przytwierdzono do pomnika św. Floriana, stojącego przed strażacką remizą, poświęcił ks. Władysław Drewniak, proboszcz parafii pw. Św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli w Gorzycach. Odsłonili zaś zastępca wójta Gorzyc Lucyna Matyka i przedstawiciel Klubu Sportowego „Sprint” Tomasz Dziorek.

 

...a odsłonili Lucyna Matyka i Piotr Osmala   Tablica
...a odsłonili Lucyna Matyka i Piotr Osmala
Andrzej Capiga /Foto Gość

Do grona żołnierzy wyklętych zaliczają się także mieszkańcy naszej gminy. Są to między innymi urodzeni w Gorzycach Franciszek Bajcer, Bronisław Główka, Mieczysław Świergul, Stanisław Styga, Stanisław Dziubek i Czesław Gołębiowski. - To jedni z tych młodych, którzy bez wahania włączyli się do walki o wolność ojczyzny - powiedziała Lucyna Matyka.

 

Przyszli mieszkańcy   Tablica
Przyszli mieszkańcy
Andrzej Capiga /Foto Gość

Pomysłodawcą ufundowania tablicy był KS „Sprint”. - Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić żołnierzy wyklętych, a zwłaszcza tych, którzy pochodzą z naszej gminy - dodał Piotr Osmala.

 

Byli też przedstawiciele różnych społecznych organizacji   Tablica
Byli też przedstawiciele różnych społecznych organizacji
Andrzej Capiga /Foto Gość

Wcześniej uczestnicy odsłonięcia tablicy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył ks. Władysław Drewniak.

- Wspominając dziś żołnierzy wyklętych, musimy pamiętać, jak wielką roli odegrali w naszej historii, że ich walka, ofiara życia, pomogła nam przetrwać okres komunizmu łatwiej niż w sąsiednich krajach - powiedział proboszcz.

W Mszy św. uczestniczyli też uczniowie gorzyckich szkół, przedstawiciele lokalnego samorządu, organizacji pozarządowych, licznie zgromadzili się również mieszkańcy Gorzyc.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma