Nowy numer 33/2018 Archiwum

Odwet w parku

Pokaz historycznej rekonstrukcji uwieńczył w Stalowej Woli obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Była to potyczka między żołnierzami NKWD i wojska polskiego a oddziałami żołnierzy wyklętych. Ta konkretna potyczka tak naprawdę nie miała nigdy miejsca, ale pokazaliśmy jak ona mogła wyglądać - powiedział Michał Flis z Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów.

W inscenizacji pt. „Odwet” wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, głównie z Rzeszowa, Stalowej Woli i Dolnego Śląska, ale też ze Słowacji. W sumie około 50 osób.

Wszystko było nagrywane   Żołnierze wyklęci
Wszystko było nagrywane
Andrzej Capiga /Foto Gość
Po historycznej inscenizacji złożono kwiaty przed pomnikiem kpt. Kazimierza Piłata ps. „Zaremba”. Kpt. Kazimierz Piłat był organizatorem ruchu oporu w Stalowej Woli podczas II wojny światowej.

Byli też ranni   Żołnierze wyklęci
Byli też ranni
Andrzej Capiga /Foto Gość
Wcześniej, także w Parku Miejskim im. Kazimierza Piłata, odbyła się gra „Śladami Wyklętych”.

Oficjalne uroczystości, już na placu im. J. Piłsudskiego, zakończył Apel Poległych oraz honorowa salwa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma