Aż sześć tarnobrzeskich parafii uczestniczyło w gwiaździstej Drodze Krzyżowej.
Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu z tarnobrzeskich kościołów wyruszyli wierni, by podążając ulicami miasta rozważać Mękę Chrystusa. Po raz pierwszy w gwiaździstej Drodze Krzyżowej uczestniczyło aż sześć parafii – ojców dominikanów, pw. Chrystusa Króla, św. Barbary, Miłosierdzia Bożego, Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Marii Magdaleny. Najdłuższą trasę do pokonania mieli wierni z miechocińskiej wspólnoty i to oni po raz pierwszy dołączyli do wspólnej modlitwy.
Punktem, w którym zgromadziły się wszystkie grupy była zwyczajowo figura Serca Bożego, miejsce szczególne dla Tarnobrzega. Tutaj bowiem w 1997 r. władze miasta oddały je Najświętszemu Sercu Jezusowemu i tutaj odbywa się każdego roku w pierwszy wielkopostny piątek zawierzenie wszystkich mieszkańców na czas 40-dniowej pokuty.
W rozważaniach poszczególnych stacji dominowało przebłaganie za różne nałogi, zwłaszcza zaś za alkoholizm oraz narkomanię - szczególnie za te grzechy przepraszali zgromadzeni przy figurze Bożego Serca.
– Chryste stając kolejny raz w tym miejscu, uświadamiamy sobie, że wiara jest Twoją łaską, darem nieskończonej do nas miłości. Nie wolno nam zatem lekceważyć zagrożeń powodujących jej utratę a takim jest niewątpliwie zniewolenie wszelkimi nałogami, w tym alkoholizmem – modlił się w imieniu wszystkich zgromadzonych ks. Adam Marek, dziekan dekanatu tarnobrzeskiego. – Nie mamy zatem wątpliwości, że do urzeczywistnienia Twego Jezu królowania potrzeba nam mocy wiary popartej świadectwem życia w trzeźwości. W duchu zadośćuczynienia uczestniczymy w dzisiejszej Drodze Krzyżowej i wołamy: przepraszamy Cię Panie.
Wśród grzechów, za które kapłani i wierni prosili o przebaczenie, ks. Adam Marek wymienił również przypadki pedofilii wśród osób duchownych, za które w sposób szczególny przepraszali.
Na zakończenie nabożeństwa ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii MBNP i jednocześnie gospodarz miejsca podziękował wszystkim za wspólną modlitwę. Zwrócił także uwagę na konieczność pamięci o osobach starszych, chorych, zwłaszcza w okresie wielkopostnym. – W domach, hospicjach, placówkach leczniczych jest wielu chorych, cierpiących, przykutych do łóżek. I to im dzisiaj chcemy podziękować za wspieranie nas ofiarą swego cierpienia. Szczególnie w tym czasie 40-dniowego postu pragniemy im dziękować za modlitwę, dającą nam siły wytrwania w naszych postanowieniach. Na miarę naszych sił i możliwości trzeba nam tak żyć i postępować aby ściągnąć maskę starego człowieka i przeobrazić się w człowieka nowego. Gromadzimy się u stóp Serca Pana Jezusa, które nas wszystkich do końca umiłowało. Chcemy w tym miejscu wypowiedzieć wszystkie nasze postanowienia, podziękować za dar Bożego błogosławieństwa, a nade wszystko prosić, aby okres Wielkiego Postu okazał się owocny w naszym pielgrzymowaniu i rozwoju naszego chrześcijaństwa, a także abyśmy potrafili przepraszać za wszystkie wady i grzechy – mówił ks. Jan Biedroń.
W nabożeństwie, dzięki bezpośredniej transmisji prowadzonej na antenie Katolickiej Telewizji Serbinów, mogły także uczestniczyć osoby zmuszone pozostać w swych domach.
Zwyczaj stacyjnych Dróg Krzyżowych zainicjował w diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz, nawiązując do celebrowanych od V w. nabożeństw pasyjnych w stacyjnych kościołach Rzymu. W Tarnobrzegu kolejne nabożeństwa odbędą się: 10 marca w parafii św. Barbary (godz. 18.30), 17 marca – ojców dominikanów (godz. 18.00), 24 marca – św. Marii Magdaleny (godz. 16.30), 31 marca – Miłosierdzia Bożego (godz. 17.30) i 7 kwietnia w parafii Chrystusa Króla (godz. 17.30).