Istniejące w diecezji szkoły katolickie wchodzą w czas reorganizacji. W "katolikach" powstaną klasy szkół podstawowych.
Kilkanaście lat temu, po dekadach nieobecności, rozpoczęły swoją działalność szkoły katolickie. Najpierw było to liceum w Sandomierzu, potem wraz z wprowadzeniem gimnazjów, powstały „katoliki” w Stalowej Woli, Ostrowcu Świętokrzyskim i Tarnobrzegu. Wprowadzona reforma oświaty nie omija także szkół katolickich, dlatego dyrektorzy katolickich placówek edukacyjnych wychodząc naprzeciw reformie szykuje się do utworzenia katolickich szkół podstawowych.
Podstawówka u Służek
Uczniowie sandomierskiego "katolika" ks. Tomasz Lis /Foto Gość Sandomierski „katolik” prowadzony przez siostry służki, już od jakiegoś czasu zachęca rodziców i uczniów do zapisów do otwieranych od nowego roku szkolnego oddziałów szkoły podstawowej. – Chcemy zaproponować wszystkim, którzy chcieliby uczyć się w szkole katolickiej, klasy w naszej placówce. Mamy doskonale przygotowaną kadrę, którą wraz z gimnazjalistami osiągała najlepsze wyniki egzaminów w powiecie sandomierskim. Ta sama kadra będzie pracowała w szkle podstawowej i przygotowywała uczniów do egzaminów w kasie ósmej – informuje siostra Grażyna Chrobak, dyrektor placówki. W planach utworzenia szkoły podstawowej jest rozpoczęcie zapisów dzieci do klasy pierwszej oraz klasy siódmej. – Oczywiście, jeśli tylko będą chętni jesteśmy gotowi na utworzenie klas na każdym poziomie nauczania. Nasza szkoła nie podlega rejonizacji, więc zapraszamy wszystkich chętnych. Tworzone klasy nie będą liczne, gdyż zależy nam na indywidualnym kontakcie nauczyciela z uczniem, który ma być odpowiednio kształcony i wychowywany – dodaje siostra dyrektor.
Nie boimy się wyzwań
Budynek stalowowolskiego "katolika" ks. Michał Szawan – Złożyliśmy wniosek o przekształcenie gimnazjum w publiczną czyli ogólnodostępną i bezpłatną szkołę ośmioklasową. Taką drogę wybraliśmy i chcemy ją zrealizować, choć nie ukrywam, że nie brakuje nadal znaków zapytania i niepewności – podkreśla ks. Tomasz Orzeł, stalowowolskiego katolika. W wyniku wprowadzonej reformy przed placówką stoi zadanie zmiany oferty edukacyjnej. - Oczywiście utworzenie klas szkoły podstawowej będzie wymagało zmian w infrastrukturze budynku: np. dostosowanie łazienek i doposażenie sal. Tych wyzwań się nie boimy, bo jesteśmy je w stanie zrealizować – dodaje ksiądz dyrektor. Dużym zadaniem będzie dostosowanie kadry nauczycielskiej. - Nasi nauczyciele są gotowi na przekształcenie swoich kwalifikacji i dopasowanie do czekających ich zadań – dodaje. Stalowowolski „katolik” poprowadzi nabór do klasy pierwszej i siódmej szkoły podstawowej. – Zastanawiamy się także nad naborem do klasy czwartej, ale jest to kwestia do dyskusji, bo chcemy pozostać partnerem wobec innych placówek szkolnych, a nie być odczytywani jako konkurencja – dodaje ks. T. Orzeł. Oczywiście szkołą będzie prowadzić nadal nabór do liceum ogólnokształcącego i już niebawem zadecyduje jakie rozszerzenia będzie mogła zaproponować młodym, którzy wybiorą edukację w tej szkole na poziomie liceum.
Zmiany w ostrowieckim katoliku
Już od września pierwszaki zasiądą w katolickich szkołach ks. Tomasz Lis /Foto Gość Dużo większe zmiany mogą czekać na uczniów i nauczycieli szkołę katolicką w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Przed nami wiele wyzwań, nie tylko pedagogiczno-wychowawczych związanych z reformą podstawy programowej ale także logistycznych. Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/20 w klasach pierwszych liceum katolickiego podejmie naukę dwa razy większa liczba uczniów niż obecnie. Chcemy się do tego odpowiednio przygotować. Stąd też obecnie trwają rozmowy o zmianie lokalizacji naszych szkół – informuje ks. Krzysztof Mikulski, dyrektor placówki. Także w tej szkole w zamian oddziałów gimnazjalnych planowane jest powstanie klas szkoły podstawowej. - W roku szkolnym 2018/19 pożegnamy absolwentów Katolickiego Gimnazjum; w tym samym czasie rozpoczną naukę uczniowie klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej. Formalnie katolickie gimnazjum nie będzie podlegało procesowi przekształcenia, zostanie zamknięte, a w jego miejsce rozpocznie funkcjonowanie Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Marcina Popiela – dodaje.
Bezboleśnie w Tarnobrzegu
– Nasza katolicka szkoła podstawowa prowadząca edukację w zakresie 6 klas przejdzie w kształcenie na poziomie 8 letniej szkoły podstawowej. Nabór rozpoczynamy już 1 marca. W tym roku powstanie oddział klasy 7. Rodzicom i uczniom proponujemy mało liczne klasy, które dają duże poczucie bezpieczeństwa i dla dzieci i dla rodziców. Przewidujemy, że starsze klasy będą uczyły się w nowym budynku obok naszej dotychczasowej siedziby. Obecnie w podstawówce mamy 92 uczniów, a jesteśmy gotowi przyjąć jeszcze ponad 20 nowych – poinformowała Joanna Szmuc, dyrektor tarnobrzeskiej katolickiej podstawówki.