Muzyczny sukces oazowy

Daniel Jezierski wygrał konkurs na oazową Piosenkę Roku. O powstaniu piosenki i życiowych pasjach rozmawia z jej twórcą ks. Tomasz Lis.

Ks. Tomasz Lis. Ruchu Światło-Życie każdego roku formację swoich uczestników opiera na konkretnym haśle. Wokół tej tematyki oscyluje również Piosenka roku. Jaka jest jej rola w całej formacji?

Daniel Jezierski. Zwyczaj proponowania piosenki roku sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zawsze próbowano je dobierać do tematu Oazy Żywego Kościoła czy hasła danego roku pracy formacyjnej Ruchu Światło-Życie. Taki był zamysł sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przez pierwsze 17 lat nie były to kompozycje, które specjalnie w tym celu powstawały, a były to piosenki już znane i zapożyczone z innych rozbudzonych apostolsko środowisk. W późniejszych latach Piosenka Roku wyłaniana była w przeprowadzonym konkursie spośród propozycji pochodzących od różnych osób, związanych z Ruchem i nie tylko. Warunkiem przyjęcia piosenki do konkursu była realizacja w tekście hasła danego roku formacyjnego. Hasło tego roku brzmi „Sługa Niepokalanej”.

Jak to się stało, że podjąłeś się kompozycji takiej piosenki i startu w konkursie?

Sam pomysł napisania własnej propozycji zrodził się w wakacje 2015 r., jednakże z racji Światowych Dni Młodzieży specjalny konkurs na Piosenkę roku nie był przeprowadzany. Ruch Światło-Życie przyjął za Piosenkę roku hymn ŚDM, czyli „Błogosławieni Miłosierni”. W tym czasie moja idea zanikła. Po prostu nie myślałem o tym. Dopiero w grudniu poprzedniego roku, pewnego wieczoru dostałem natchnienia. Podczas Mszy św. przeszła mi przez głowę myśl: może warto spróbować? Parę dni później Centralna Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie ogłosiła konkurs na nową Piosenkę roku, więc to mnie tylko utwierdziło, że powinienem podjąć się stworzenia propozycji. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia powstała kompozycja muzyczna wraz z tekstem, a w połowie stycznia nagranie. Wszystko zostało wysłane do Centralnej Diakonii Muzycznej dnia 17 stycznia.

Jak powstaje taki utwór? Skąd pomysł na tekst, muzykę?

Muzyczny sukces oazowy   Wręczenie wyróżnienia ks. Adam Stachowicz Piosenka roku powinna mieścić się w pewnych ramach regulaminu: czas trwania 3-4 minuty, niebanalna, acz możliwa do śpiewania przez większą grupę osób. A jeśli już chodzi o samą warstwę tekstową, to musi być ona zgodna z nauczaniem Kościoła i powinna poruszać temat roku. Bazowaliśmy na propozycjach modlitw do wykorzystania w tekście, przesłanych przez Centralną Diakonię Muzyczną. Na pewno trzeba też postarać się o dobrą jakość nagrania, ponieważ to nagranie ma odzwierciedlać charakter pieśni. A jak dokładnie powstaje sama kompozycja? Szczerze, nie wiem. Myślę, że nie ma jakiejś reguły. W moim przypadku wyglądało to tak, że siadłem do pianina, zagrałem akord, potem drugi, trzeci, i miałem początek refrenu z tytułem piosenki. Kompozycja z tekstem została napisana w ciągu paru dni. Potem tylko rozesłałem do osób, które miały zaśpiewać i zagrać w nagraniu.

Z jaką ekipą nagrywaliście utwór? Jak wyglądało nagranie?

Nagranie powinno być w miarę dobrej jakości. Zrobiliśmy to wspólnymi siłami z osobami wykonującymi piosenkę. W nagraniu uczestniczyło 9 osób. Były to głównie osoby zaangażowane w Ruch Światło-Życie, a także w inne wspólnoty z diecezji sandomierskiej, lubelskiej, przemyskiej i radomskiej. Większość osób znałem wcześniej, do paru napisałem specjalnie z propozycją nagrania propozycji Piosenki Roku. Każdy z chęcią przystał na moją prośbę. Było to dla mnie bardzo budujące. Miejscem nagrań była jedna z sal na KUL-u, czyli tam, gdzie wykładał ks. Franciszek Blachnicki, co także mnie niezmiernie cieszyło. Nagranie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą o dobre owoce tego co robimy. Każdy był podekscytowany. W sumie spędziliśmy razem dwa popołudnia w przyjemnej atmosferze. Był to Boży czas. Na pewno na tym nie poprzestaniemy!

Muzyczny sukces oazowy   Z animatorami podczas jasnogórskiego spotkania ks. Adam Stachowicz

Piosenka po raz pierwszy została zaprezentowana podczas dorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie na Jasnej Górze. Jak dalej potoczy się jej „kariera”?

Piosenka, która zwycięża w konkursie jest śpiewana przez cały rok formacyjny na wszystkich spotkaniach oazowych, od czasu Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem. Zostaje wpisana w coroczny śpiewnik oazowy ze wskazaniem śpiewania jej na oazach wakacyjnych, w szczególności na Dniach Wspólnoty. Nagranie i zapis nutowy jest publicznie udostępniane przez Centralną Diakonię Muzyczną.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..