Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zbrojownia jak nowa

Słynny i dobrze znany pokoleniom tarnobrzeżan dzikowski miś ma swój pokój. Zamek Tarnowskich zyskał kolejną zrekonstruowaną salę - pokój myśliwski, gdzie stanął dzikowski niedźwiedź.

Krok po kroku dawna siedziba rodu Tarnowskich w Dzikowie, a obecnie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, odzyskuje niegdysiejsze urządzenie wnętrz. Dla zwiedzających oddane zostały klatka schodowa, korytarz pierwszego piętra oraz słynny pokój myśliwski zwany zbrojownią.

– Kiedy zrodziła się myśl zagospodarowania tej sali, doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że musi ona przypominać swoim klimatem i charakterem pokój z okresu przedwojennego. Szczęśliwie dysponowaliśmy zdjęciami, wprawdzie z 1917 r., niemniej uznaliśmy, że najsensowniejszym rozwiązaniem będzie oparcie się o nie. Problem stanowił jednak brak eksponatów, które kiedyś stanowiły wyposażenie pomieszczenia. W naszych zbiorach zachowało się zaledwie ok. 20 spośród 200 autentycznych przedwojennych trofeów myśliwskich – wyjaśnia dr hab. Tadeusz Zych, dyrektor tarnobrzeskiego muzeum. – Wówczas spotkałem osobę, bez której dzisiejsza uroczystość nie doszłaby do skutku – Jana Czuba, prezesa Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zwróciłem się do niego o pomoc w stworzeniu nowej kolekcji, która znalazłaby się w rekonstruowanym pokoju myśliwskim.

Myśliwi tarnobrzescy i z okolicznych kół odpowiedzieli na prośbę dyrektora muzeum i, przekazując swoje pamiątki, sprawili, że dzisiejszy pokój myśliwski stanowi niemal bliźniacze odbicie tego z 1917 roku.

– Zebraliśmy trofea i przekazaliśmy je do muzeum jako dorobek naszego tarnobrzeskiego łowiectwa. Jednym z pierwszych, którzy zareagowali na prośbę Tadeusza Zycha, był wieloletni myśliwy Marek Józef Bień, który, niestety, nie doczekał tego dnia – zaznaczył Jan Czub.

Jan Czub przekazał oryginalną skórę rysia pochodzącą z zamku   Jan Czub przekazał oryginalną skórę rysia pochodzącą z zamku Marta Woynarowska /Foto Gość Tadeuszowi Zychowi i wszystkim osobom zaangażowanym w remont zamku i urządzenie pokoju myśliwskiego podziękowała Rosabelle Tarnowska, występująca w podwójnej roli – wiceprezesa Związku Rodu Tarnowskich oraz reprezentantki swego ojca Jana A. Tarnowskiego.

– Każdy powrót do Dzikowa jest dla mnie przeżyciem nie tylko dlatego, że przez wieki był on naszym domem rodzinnym, jesteśmy bowiem świadkami remontu i adaptacji tego miejsca na muzeum. Jestem dumna i wzruszona, że mogę zastąpić mojego tatę i reprezentować rodzinę. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim, którzy podjęli i kontynuują wolę mego dziadka Artura Tarnowskiego oraz mojego ojca, a także pragnienia mieszkańców Tarnobrzega – mówiła Rosabelle Tarnowska. – Każdy kolejny krok w tym kierunku jest okazją do wzbogacenia oraz rozwoju kultury i turystyki w mieście.

Obok pokoju myśliwskiego zwiedzający mogą podziwiać zabytkową klatkę schodową, część korytarza pierwszego piętra oraz gabinet Mariana Ruzamskiego, w którym prezentowana jest część jego najlepszych prac, w tym odkryte przez paroma laty rysunkowe akty.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma