GN 28/2018 Archiwum

Rusza synod diecezjalny

Biskup Krzysztof Nitkiewicz stosownym dekretem ogłosił zwołanie synodu diecezjalnego.

Uroczyste rozpoczęcie synodu odbędzie się dnia 25 marca w bazylice katedralnej w Sandomierzu podczas Mszy św. o godz. 11.00. Tego dnia diecezja będzie obchodziła 25 rocznicę zreorganizowana pod względem terytorialnym.

W wydanym dokumencie bp Krzysztof Nitkiewicz wskazuje na impulsy zwołania synodu. „Istnieje bowiem potrzeba dalszego budowania wspólnoty Kościoła lokalnego przez ustawodawstwo partykularne, które przy uszanowaniu bogactwa różnych miejscowych tradycji, poszerzy płaszczyznę wspólnotowego przeżywania wiary”.

Ordynariusz wskazał także na oczekiwane owoce jakie mają przynieść prace synodalne. „Potrzebujemy jednocześnie Kościoła bardziej misyjnego, bliskiego każdemu człowiekowi i otwartego na wyzwania współczesnego świata. Musimy rozbudzić w sobie entuzjazm Ewangelii, aby odrodziła naszą wspólnotę, wyznaczając kierunek działalności duszpasterskiej oraz jej metody i środki zgodne z przesłaniem Soboru Watykańskiego II, nauczaniem papieskim i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski”.

Biskup w wydanym dekrecie zaprosił na uroczyste rozpoczęcie wszystkich mających prawo i obowiązek uczestniczenia w synodzie oraz także przedstawicieli władz różnego stopnia oraz wiernych z poszczególnych wspólnot parafialnych, grup duszpasterskich oraz rodziny i młodzież. „Zapraszam jednocześnie Parlamentarzystów wybranych z okręgów znajdujących się na terenie Diecezji Sandomierskiej, Przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz Siostry i Braci należących do naszego Kościoła lokalnego i związanych z nim przez miejsce urodzenia, relacje rodzinne, zawodowe i przyjacielskie”.

Zwołany synod diecezjalny będzie trzecim z kolei w historii diecezji.

Pierwszy odbył się w 1923 r. w celu sprecyzowania partykularnego prawa kościelnego. Obrady II Synod Diecezji Sandomierskiej zakończyły się w 1999 r. i przebiegały pod hasłem „Ut unum sint”.

Dekret biskupa:

Część pierwsza  Część druga

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma