Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ruch do przodu

Wizerunek przedsiębiorstwa ma poprawić nowoczesny dworzec autobusowy.

Stalowowolski PKS powoli, ale konsekwentnie wyjeżdża na prostą. Dowodem tego jest między innymi fakt, że ubiegły rok firma zamknęła na plusie.

Do 2010 r., czyli momentu przejęcia przez powiatowy samorząd, przedsiębiorstwo było sporo pod kreską. Program naprawczy znacznie wpłynął na rentowność, ale nie obyło się bez drastycznych zwolnień - pracę straciło prawie 170 osób, czyli ponad połowa załogi.

Obecnie stalowowolski PKS skupia się przede wszystkim na przewozie osób w dwóch powiatach (stalowowolskim i niżańskim), który do końca nie jest jeszcze opłacalny. - Nazwałbym to raczej społeczną misją, bo często trzeba do kursów dopłacać. Duża jest też konkurencja prywatnych przewoźników - tłumaczy Tadeusz Bąk, prezes stalowowolskiego PKS.

Dodatkowo tabor stalowowolskiego przewoźnika w zdecydowanej większości jest przestarzały. Nowe autobusy są bardzo drogie - kosztują średnio ok. 700 tys. zł (turystyczny nawet 1,5 mln zł). Zarząd spółki liczy więc na wsparcie z europejskich funduszy. - Sukcesywnie chcemy wymienić wszystkie 104 pojazdy. W pierwszej kolejności te, które mają 20 i więcej lat - dodaje prezes.

Niektóre autobusy mają po 20 i więcej lat   PKS
Niektóre autobusy mają po 20 i więcej lat
Andrzej Capiga /Foto Gość
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny przyznał wprawdzie, że wymiana taboru jest konieczna, ale czeka na ustawę, która ma określić zadania PKS jako przewoźnika. Miała ona wejść w życie 1 stycznia 2017 r., ale termin ten został przesunięty o rok. Starosta nie wyklucza również, że przewoźnik będzie się wycofywał z tych gmin, które nie będą partycypować w utrzymaniu nierentownych kursów.

Aby wyjść na swoje, spółka prowadzi dodatkowe działalności. Jedną z ważniejszych jest diagnostyczna obsługa pojazdów, która odbywa się w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, będącej własnością PKS (rocznie nawet 5 tys. aut).

W niedługim czasie wizerunek stalowowolskiego PKS ma poprawić nowoczesny dworzec autobusowy, który powstanie przy kilkukondygnacyjnej galerii handlowej, jaką na miejscu starego dworca wybuduje biznesmen z Tarnobrzega.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma