GN 28/2018 Archiwum

Koniec wstydliwego osiedla

Jak to zwykle w Polsce bywa, prowizorka i tym razem okazała się bardzo trwała.

Po przeszło pół wieku swoje istnienie zakończyło osiedle socjalne przy ul. Krukowskiej w Sandomierzu. W środę został rozebrany ostatni barak, zamieszkiwany przez rodzinę romską, która została przeniesiona do budynku socjalnego, mieszczącego się przy ul. Lubelskiej.

- Obejmując stanowisko burmistrza miasta za punkt honoru postawiłem sobie likwidację niechlubnego osiedla Krukowskiego - mówi Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza. - Mamy przecież XXI wiek i ludzie nie mogą żyć w prymitywnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody i sanitariatów - dodaje.
Niebawem, jak zapewnia urząd miasta, teren byłego już osiedla zostanie uporządkowany, po czym zostanie dokonany podział geodezyjny terenu. Przewiduje się wydzielenie 20 działek budowlanych z uzbrojeniem, o powierzchni od 0,53 do 0,85 ara. Ponadto będzie wyznaczona przez gminę służebność dojazdu.

- Przetarg, na sprzedaż działek budowlanych na nowym osiedlu Kruków, planujemy ogłosić w kwietniu. To teraz spokojna część miasta, idealna dla budownictwa jednorodzinnego - dodaje Marek Bronkowski.

Osiedle z barakami socjalnymi powstało w początkach lat 60. ubiegłego wieku. Zasiedlili je mieszkańcy kamienic i domów stojących na sandomierskim Starym Mieście, któremu w wyniku osuwania się wschodniej skarpy oraz zapadaniem podziemi, groziła niewyobrażalna katastrofa. W związku z działaniami mającymi uratować Stare Miasto, wyburzono ponad 200 obiektów, nieprzedstawiających znaczniejszej wartości historycznej, zaś ich mieszkańcy, ok. 3 tysięcy, przenieśli się do bloków, w tym im. baraków, które stanęły na Krukowie. Były to budynki o konstrukcji drewnianej, szkieletowej, mieszczące 36 lokali, nieposiadających bieżącej wody oraz toalet. Wspólne ujęcie wody oraz szalety znajdowały się na zewnątrz. Tymczasowe rozwiązanie trwało i trwało. Aż w 2003 r., z uwagi na fatalny stan techniczny baraków, rozpoczęło się sukcesywne wykwaterowywanie mieszkańców i przenoszenie ich do innych lokali. Budynki były zaś stopniowo wyburzane. Proces ten zakończył się w środę 15 lutego tego roku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma