GN 28/2018 Archiwum

Pomiary to za mało

Stacja monitorującą czystość powietrza i natężenie hałasu w Stalowej Woli została po raz pierwszy zaprezentowana lokalnym mediom.

Stacja mieści się na balkonie, na trzecim piętrze budynku Inżynierii Materiałowej KUL przy ul. Kwiatkowskiego 3A. W dodatku w sąsiedztwie przemysłowej strefy miasta, obok dymiących i hałasujących cały czas zakładów pracy. Stąd pomiary jakie dokonuje nie są adekwatne do sytuacji w centrum miasta. Od czegoś trzeba było jednak zacząć.

Tle dymiąca strefa przemysłowa   Monitoring
Tle dymiąca strefa przemysłowa
Andrzej Capiga /Foto Gość
Mieszkańcy Stalowej Woli, wchodząc na stronę www.air24.pl., mogą już na bieżąco śledzić nie tylko zapylenie powietrza (podawane co godzinę) i poziom hałasu (wyniki co 24 godziny), ale też warunki atmosferyczne, w tym temperaturę i wilgotność powietrza oraz prędkość i kierunek wiatru.

Jakub Nowak sprawdza odczyt pobornika manualnego   Monitoring
Jakub Nowak sprawdza odczyt pobornika manualnego
Andrzej Capiga /Foto Gość
Stacja monitoringu w Stalowej Woli jest jednocześnie stacją automatyczną i manualną. Nowoczesne detektory wychwytują poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 (zawieszony) i PM2,5 (drobny). Zakończona jest natomiast stacją meterologiczną i mikrofonem rejestrującym hałas. Wkrótce zamontowane będą również czujniki ozonu.

Stacja notuje przekroczenia hałasu w nocy oraz pyłów w ciągu dnia, nawet kilkukrotne. Wynik ten zależy jednak od aktywności zakładów pracy oraz warunków meterologicznych.

Dane można śledzić na bieżąco na stronie internetowej   Monitoring
Dane można śledzić na bieżąco na stronie internetowej
Andrzej Capiga /Foto Gość
Są to tylko wynik poglądowe. Nie mogą więc służyć jako dowód w sądzie - przestrzegał dr Jakub Nowak, na co dzień pracownik naukowy KUL, który stację obsługuje.

Dr Jakub Nowak podkreślił też, iż samo monitorowanie to za mało. W ślad za nim muszą iść konkretne decyzje władz, od najniższego do najwyższego szczebla. Sam wiedza nam nie pomoże.

Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli zamierza w najbliższym czasie uruchomić studia podyplomowe związane z monitoringiem naturalnego środowiska.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma