- Czym jest choroba, jak ją zdefiniować? - pytała Wioletta Brania.
- Co to takiego choroba? Otóż pojęcie to posiada wiele definicji. Ale żadna z nich nie oddaje w pełni tego co zawiera w sobie słowo „choroba”. Do niedawna definiowano ją jako odwrotność zdrowia - mówiła w swoim wystąpieniu Wioletta Brania, pielęgniarka dyplomowana. - Posługiwano się terminem przyjętym przez Światową Organizację Zdrowia, która podaje, że zdrowie jest stanem pełnego, dobrego samopoczucia, czyli dobrostanu fizycznego, psychicznego, społecznego. Powszechnie przyjmuje się, że choroba jest wszelkim odstępstwem od pełnego dobrostanu, czyli zdrowia.
Okazją do refleksji były obchody XXV Światowego Dnia Chorego w Nowej Dębie, które zorganizowały Stowarzyszenie Wsparcie oraz Dom Pomocy Społecznej. Gościny uczestnikom oraz organizatorom udzielił Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.
Z myślą o osobach dotkniętych różnego rodzaju schorzeniami, seniorów organizatorzy przygotowali bogaty program, w którym obok prelekcji, znalazły się występy artystyczne oraz możliwości skorzystania z niektórych badań, jak pomiar cukru czy ciśnienia tętniczego, a także zapoznanie się z ofertą gabinetów fizjoterapeutycznych, sklepów ze zdrową żywnością, produktami roślinnymi, kosmetykami naturalnymi.
Wystąpienia zwłaszcza Wioletty Brani oraz ks. Tadeusza Ziętkowskiego z nowodębskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego skłaniały do refleksji nad sensem cierpienia i zastanowienia się nad naszym podejściem do osób chorych.
- Dla społeczeństwa liczą się ludzie, którzy mogą mu coś dać. Do tej grupy zaliczają się biznesmeni, osoby młode i zdrowe, ludzie sukcesu. W podejściu tym nie zwraca się uwagi na osoby potrzebujące naszej pomocy, na biednych, skrzywdzonych przez los, na chorych. Jednak jak złudne jest takie podejście, o tym, że ludzkie życie wymaga szacunku i respektu, bo nie jesteśmy jego panami, przekonujemy się szczególnie wtedy, gdy docierają do nas informacje o nieprzewidywalnych zdarzeniach, których nieustannie doświadczamy. Jednym z nich jest choroba - mówiła Wioletta Brania.
Ks. T. Ziętkowski podkreślał, że sens cierpienia pozostaje dla nas tajemnicą, którą możemy zgłębić tylko dzięki wierze w Boga. - Ci, którzy odnajdują sens swego cierpienia w łączności z Chrystusem, znajdują w nim pokój wewnętrzny. Szczególna moc tkwiąca w cierpieniu może służyć im samym dla ich dobra, dla budowania wiary, ale również dla budowania własnego ja - podkreślił ks. Ziętkowski.
O powiew radości, młodości i optymizmu zadbały dzieci z Przedszkola nr 1, które przygotowały okolicznościowy program poświęcony promocji zdrowia i zdrowego stylu życia. Gwiazdą uroczystości była Amelka Chodoła, uczestniczka telewizyjnego programu „Hit, hit, hura”, która zaśpiewała parę piosenek ze swego repertuaru.
W hallu SOK zaś wystawcy prezentowali swoje produkty lecznicze, kosmetyczne oraz sprzęt rehabilitacyjny. - Polecam ziołowe i owocowe herbaty, ale także kosmetyki naturalne np. mydło mikroorganiczne polecane szczególnie dla osób z problemami skórnymi, odpowiednie także dla dzieci, olejki do twarzy ciała z dodatkiem olejku z opuncji figowej, który doskonale zastępuje wszelkie kremy - mówiła przedstawicielka sklepu „U Benka” ze zdrową żywnością w Nowej Dębie. - W swojej ofercie mamy też sporo książek poświęconych zdrowemu odżywianiu i właściwemu stylowi życia.
Kosmetyki, preparaty lecznicze na bazie aloesu polecała natomiast Marta Kamieniarz w Tarnobrzega, trudniąca się sprzedażą bezpośrednią oryginalnych produktów amerykańskiej firmy. - Dzisiaj prezentuję część tylko oferty, w tym suplementy diety oraz kosmetyki - mówiła M. Kamieniarz. - Wszystkie produkty powstają z aloesu uprawianego przez firmę. Suplementy z aloesem oczyszczają organizm, oczyszczają jelita przez co ułatwiają wchłanianie składników odżywczych, które spożywamy. Reguluje poziom cholesterolu, hormonów, ciśnienie. Ma także działania przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne. Czyli można powiedzieć, że samo zdrowie. Kosmetyki natomiast posiadają właściwości penetracyjne, tzn. potrafią wnikać bardzo głęboko w skórę mocno ja nawilżając.
Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt pomiaru ciśnienia oraz cukru we krwi.
Organizatorzy zadbali także o podniebienie uczestników, przygotowując poczęstunek.
W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządu - starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek oraz zastępca burmistrza Nowej Dęby Leszek Mirowski oraz miejscowych instytucji i placówek leczniczych i opiekuńczych.