Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Światowy sukces wynalazcy z Połańca

Jakub Zyngier, uczeń Zespołu Szkół w Połańcu zdobył złoty medal na prestiżowym konkursie wynalazczości w Bangkoku.

Projekt Jakuba Zyngiera “Razem bezpieczniej - innowacyjna aplikacja na smartfony”, konkurował już na niejednym konkursie w kraju i Europie, zdobywając uznanie komisji i najwyższe laury. Tym razem zdobył także uznanie w światowej elicie wynalazczości i innowacyjności. Na odbywającym się w Bankonku konkursie International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition, innowacyjny pomysł młodego ucznia z Połańca zdobył dwa złote medale. Jeden w kategorii IPITEX 2017 oraz złoty medal przyznany jako nagroda specjalna przez Rumuński Związek Wynalazców.

Polscy laureaci na konkursie w Bankoku   Polscy laureaci na konkursie w Bankoku Archiwum prywatne Kuba konkurował z kilkuset wynalazcami z kilkadziesiąt krajów. Z Polski obecni byli doktoranci z Politechniki Częstochowskiej, wynalazcy z Wojskowej Akademii Technicznej, studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Śląskiej.

Jakub Zyngier odbiera prestiżową nagrodę   Jakub Zyngier odbiera prestiżową nagrodę Archiwum prywatne

- Wpadłem na pomysł, aby stworzyć aplikację, której zadaniem będzie ułatwienie komunikacji pomiędzy dwoma pojazdami wyruszającymi wspólnie w podróż. Nawet bardzo zaawansowane urządzenie GPS nie umożliwiają wizualizacji i określenia położenia dwóch razem podróżujących samochodów oraz ich parametrów podróży. Dzięki tej aplikacji możemy po pierwsze znać dokładnie położenie drugiego auta, które podróżuje z nami, a w przypadku kiedy się zgubimy lub zdarzy się wypadek lub jakieś utrudnienie możemy w bardzo szybkim czasie się skomunikować. Dotychczas tego typu rozwiązanie było nieznane i niestosowane w praktyce. W oparciu o własne doświadczenia oraz umiejętności programowania w języku Java, stworzyłem aplikację, dzięki której zrealizowałem cel projektu – wyjaśnia Jakub Zyngier.

Konkurs wynalazczości i innowacyjności w Bankoku   Konkurs wynalazczości i innowacyjności w Bankoku Archiwum prywatne Projekt Jakuba “Razem bezpieczniej - innowacyjna aplikacja na smartfony” zdobył wcześniej złoty medal na INTARG Katowice 2016, nagrodę specjalną na eliminacjach regionalnych E(x)PLORY 2016, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie “Młody Innowator” 2016.

Jakub pod okiem rodziców od wielu lat realizuje swoją pasje wynalazczości. Nie jest uczniem szkoły technicznej, a mimo to bez problemu podejmuje się inżynierskich projektów. Jego determinacja i pracowitość pozwoliły mu na osiągnięcie wielu światowych sukcesów. Pierwszym dużym sukcesem był projekt: „Zatrzymaj się i żyj, czyli bezpieczny przejazd”, który zrealizował mając zaledwie 16 lat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma