Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pasjonatki ręcznych robótek

To kilkanaście kobiet, które długie zimowe wieczory spędzają szydełkując, haftując i robiąc na drutach.

Dziś swoje prace pokazały w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli na wystawie pt. „Pasja łączy”.

- Spotykamy się od trzech lat, raz w tygodniu, w poniedziałek, w klubie „Emka”. Jest nas 15 kobiet. Panów oczywiście bardzo też zapraszamy. Podczas tych spotkań haftujemy, wyszywamy, robimy na drutach. Na wystawie prezentuję przede wszystkim bańki wykonane techniką wstążeczkową tzw. karczochy, malowane i robione na szydełku - mówi Jolanta Chyła.

Teresa Kopeć przy swoich haftach...   Rękodzieło
Teresa Kopeć przy swoich haftach...
Andrzej Capiga /Foto Gość
Anioły i serduszko to moje dzieło. Techniki wykorzystuję różne: haft richelieu, krzyżykowy czy matematyczny. Nie wszystkie jeszcze potrafimy robić biegle - dodaje Teresa Kopeć.

Pasjonatki nie sprzedają swoich prac. Jeśli już się ich pozbywają, to dają w prezencie rodzinie lub znajomym. Najczęściej na Wielkanoc lub Boże Narodzenie.

Zajęcia za pasjonatkami rękodzieła artystycznego prowadzi w „Emce” Krystyna Kotwica.

... i Jolanta Chyła przy bańkach.   Rękodzieło
... i Jolanta Chyła przy bańkach.
Andrzej Capiga/ Foto Gość
- Na wystawie zaprezentowaliśmy wiele technik. Oprócz różnorodnych haftów można też podziwiać biżuterię makramową i koralikową. Osobiście preferuję haft matematyczny, bo najbardziej mnie wciągnął. Jest po prostu niepowtarzalny - wyjaśnia pani Krystyna.

W SDK w Stalowej Woli takich wystaw jak dzisiejsza jest co najmniej 15 w roku. - W naszym domu kultury cały tydzień coś się dzieje i jest tłoczno. Tygodniowo z różnorodnych zajęć korzysta nawet 900 osób, w tym 600 należy do różnorodnych grup tanecznych, teatralnych i plastycznych. Pozostałe osoby to członkowie różnych stowarzyszeń na przykład żeglarze, członkowie klubu seniora, towarzystwa lasowiackiego, a ostatnio nawet i diabetycy… - wylicza Józef Sroka, dyrektor SDK w Stalowej Woli.

Na wystawie zaprezentowano różne techniki   Rękodzieło
Na wystawie zaprezentowano różne techniki
Andrzej Capiga /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma