Nowy numer 48/2022 Archiwum

Pasjonatki ręcznych robótek

To kilkanaście kobiet, które długie zimowe wieczory spędzają szydełkując, haftując i robiąc na drutach.

Dziś swoje prace pokazały w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli na wystawie pt. „Pasja łączy”.

- Spotykamy się od trzech lat, raz w tygodniu, w poniedziałek, w klubie „Emka”. Jest nas 15 kobiet. Panów oczywiście bardzo też zapraszamy. Podczas tych spotkań haftujemy, wyszywamy, robimy na drutach. Na wystawie prezentuję przede wszystkim bańki wykonane techniką wstążeczkową tzw. karczochy, malowane i robione na szydełku - mówi Jolanta Chyła.

Rękodzieło   Rękodzieło
Teresa Kopeć przy swoich haftach...
Andrzej Capiga /Foto Gość
Anioły i serduszko to moje dzieło. Techniki wykorzystuję różne: haft richelieu, krzyżykowy czy matematyczny. Nie wszystkie jeszcze potrafimy robić biegle - dodaje Teresa Kopeć.

Pasjonatki nie sprzedają swoich prac. Jeśli już się ich pozbywają, to dają w prezencie rodzinie lub znajomym. Najczęściej na Wielkanoc lub Boże Narodzenie.

Zajęcia za pasjonatkami rękodzieła artystycznego prowadzi w „Emce” Krystyna Kotwica.

Rękodzieło   Rękodzieło
... i Jolanta Chyła przy bańkach.
Andrzej Capiga/ Foto Gość
- Na wystawie zaprezentowaliśmy wiele technik. Oprócz różnorodnych haftów można też podziwiać biżuterię makramową i koralikową. Osobiście preferuję haft matematyczny, bo najbardziej mnie wciągnął. Jest po prostu niepowtarzalny - wyjaśnia pani Krystyna.

W SDK w Stalowej Woli takich wystaw jak dzisiejsza jest co najmniej 15 w roku. - W naszym domu kultury cały tydzień coś się dzieje i jest tłoczno. Tygodniowo z różnorodnych zajęć korzysta nawet 900 osób, w tym 600 należy do różnorodnych grup tanecznych, teatralnych i plastycznych. Pozostałe osoby to członkowie różnych stowarzyszeń na przykład żeglarze, członkowie klubu seniora, towarzystwa lasowiackiego, a ostatnio nawet i diabetycy… - wylicza Józef Sroka, dyrektor SDK w Stalowej Woli.

Rękodzieło   Rękodzieło
Na wystawie zaprezentowano różne techniki
Andrzej Capiga /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy