Mieszkańcy Tarnobrzega będą mogli poczuć się bezpieczniej. Rusza modernizacja prawobrzeżnego wału wiślanego.
Prace będą dotyczyć odcinka od Skalnej Góry do Koćmierzowa, czyli do granicy z województwem świętokrzyskim.
- Inwestycja jest współfinansowana przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy oraz budżet państwa. Na ogłoszony przetarg wpłynęło dziesięć ofert, który, jak poinformował 14 grudnia ubiegłego roku Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, wygrało konsorcjum. Liderem konsorcjum jest Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, zaś partnerami firma DABI SM Sp. z o.o. z siedzibą w Ligocie oraz tarnobrzeski Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji Sp. z o.o. - poinformował na konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.
W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta, uczestniczyli przedstawiciele PZMiUW w Rzeszowie, firm tworzących konsorcjum oraz przewodniczący zarządów osiedli.
Prezydent podał także, iż Zakład Zadrzewień będzie rozbudowywał wał na odcinku od Skalnej Góry do oczyszczalni ścieków na osiedlu Zakrzów, prace na pozostałym odcinku natomiast przeprowadzi lider konsorcjum. Odpowiedzialność za hydroizolacyjną przesłonę wałów spocznie na firmie DABI SM. Termin zakończenia realizacji inwestycji przewidziany jest na 15 grudnia tego roku. Ponadto ogłosił, iż z uwagi na prowadzoną modernizację wałów, tegoroczne Dni Tarnobrzega, zostaną przeniesione na tereny nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Przedstawiciel PZMiUW Jerzy Łakomy poinformował, że 20 stycznia plac budowy został przekazany wykonawcom inwestycji. - W chwili obecnej prace z uwagi na warunki atmosferyczne prowadzone są w ograniczonym zakresie. W najbliższym czasie będzie jedynie wykonywana w okolicach Wielowsi tzw. ława - mówił Jerzy Łakomy z PZMiUW. - Inwestycja, z uwagi na wystąpienie ewentualnego zagrożenia podniesienia stanu wód, będzie prowadzona segmentowo odcinkami 200- 300-metrowymi.
Wał zostanie podniesiony o ponad 1 m. Jedynie na odcinku od Skalnej Góry do przeprawy promowej będzie zastosowane tzw. zabezpieczenie mobilne, ustawiane w momencie wystąpienia zagrożenia powodziowego.
Uczestników spotkania interesowały ponadto kwestie związane z uciążliwością poruszania się po drogach ciężkiego sprzętu, w tym potencjalnego niszczenia ulic wyremontowanych po ostatniej powodzi, znajdujących się na osiedlach, które ucierpiały w 2010 r. Inwestorzy zapewniali, że samochody dowożące ziemię będą mogły poruszać się tylko wyznaczonymi trasami, a powstałe szkody zostaną naprawione przez konsorcjum zgodnie z zapisami widniejącymi w specyfikacji przetargu.
Przedstawiciel PZMiUW poinformował, że podczas remontu wału powstanie droga tłuczniowa biegnąca na całej jego długości.
Modernizacja jako zadanie „Wisła - etap 1 - rozbudowa prawego wału rzeki Wisły w km 5+950 - 15+819 na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego)”, prowadzona jest w ramach realizacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły.