Do eksploatacji złóż wód siarczkowych jeszcze daleka i żmudna droga. Ale jest światełko.
Taka konkluzja nasuwa się po pierwszym posiedzeniu komisji do spraw wykorzystania wód siarczkowych w Tarnobrzegu. Organ ten, jako ciało opiniodawczo-doradcze, został kilka dni temu powołany przez prezydenta miasta Grzegorza Kiełba. Na jego czele stanął radny Witold Zych, znany jako orędownik wykorzystania występujących na terenie Tarnobrzega złóż wód siarczkowych.
Dzisiejsze posiedzenie, które otworzył sekretarz miasta Przemysław Rękas, poświęcone było zarysowaniu wstępnego planu działania. Przewodniczący komisji w związku ze środowym spotkaniem z wiceministrem ochrony środowiska Mariuszem Orionem Jędryskiem, głównym geologiem kraju, zwrócił się z prośbą o przygotowanie informacji dotyczących m.in. prac przeprowadzonych w związku z tworzeniem Jeziora Tarnobrzeskiego, rekultywacji terenów Kopalni Siarki Machów oraz Jeziorko, z uwzględnieniem obecnych walorów przyrodniczych byłych obszarów kopalnianych. – Rozmawiałem z panem ministrem o wykorzystaniu wód siarczkowych przez nasze miasto. I pragnę poinformować, że pan profesor bardzo pozytywnie odniósł się do tej inicjatywy, deklarując wsparcie dla niej – mówił Witold Zych. – Rozmawiałem ponadto z przewodniczącym senackiej Komisji Środowiska Zdzisławem Pupą, który chce wspierać nas w realizacji naszej idei.
Członkowie komisji sporo miejsca poświęcili dyskusji na temat zapisów w opracowywanym studium uwarunkowań i planie zagospodarowania przestrzennego miasta, będącym kluczowym dokumentem, który w przyszłości może pozwolić lub uniemożliwić prowadzenie w okolicach Jeziora Tarnobrzeskiego eksploatacji wód siarczkowych.
Prezydent powołując komisję postawił przed nią zadanie opracowania koncepcji wykorzystania i zagospodarowania wód oraz poszukiwanie źródeł i możliwości finansowania zaproponowanych działań.
W skład komisji zostali powołani: Anna Ferenc-Niezgoda, Paulina Długoń, Janusz Chabel, wszyscy reprezentujący Urząd Miasta, Ryszard Czajkowski – przedstawiciel Kopalni i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”, Marek Szmuc – przedstawiciel Kopalni Siarki Machów S.A. w likwidacji oraz geolog Tomasz Burchard.