Pierwsze „Koperty życia” trafiły już do rąk tarnobrzeskich seniorów.
Otrzymali je od prezydenta Tarnobrzega Grzegorza Kiełba członkowie Rady Seniorów. Koperty wręczone zostały podczas styczniowej sesji rady. Dzisiaj kolejne trafiły do rąk uczestników Domu Dziennego Pobytu.
- Pomysł akcji „Koperta życia” wyszedł od przewodniczącego Rady Seniorów Wiesława Lichoty - poinformował podczas konferencji prasowej G. Kiełb. - Jej podstawową funkcją jest ratowanie ludzkiego życia, gdyż w chwili jego zagrożenia liczy się każda minuta. Dane medyczne zawarte w karcie informacyjnej, umieszczonej w specjalnej foliowej kopercie, pozwolą lekarzom z pogotowia ratunkowego zastosować odpowiednią terapię oraz leki.
Akcja rozdawania „Koper życia” rozpocznie po 15 lutego. Na 8 lutego zaplanowane jest spotkanie z lekarzami rodzinnymi, którym zostaną przekazane koperty dla ich pacjentów. W organizację i przeprowadzanie akcji włączony jest Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Konferencja prasowa z udziałem Elżbiety Miernik-Krukurki, Grzegorza Kiełba oraz Wiesława Lichoty Marta Woynarowska /Foto Gość - Dla mnie jako seniora „Koperta życia” jest bardzo cenna inicjatywą. Jak większość osób starszych cierpię na wiele schorzeń i przyjmuję codziennie po kilkanaście leków. A wypadki chodzą po młodych, ale najczęściej po starszych - zauważa z uśmiechem Maria Okulska, uczestniczka Domu Dziennego Pobytu, gdzie odbyła się dzisiejsza konferencja, oraz radna Rady Seniorów. - W przypadku wystąpienia choroby uniemożliwiającej kontakt z ratownikami, lekarzem, kiedy świadomość jest wyłączona, dla służb medycznych informacja o schorzeniach i zażywanych lekach może okazać się bezcenna. Jeśli nawet jedna osoba na sto zostanie uratowana dzięki „Kopercie życia” to będzie wspaniała sprawa.
O wprowadzenie „Kopert życia”, funkcjonujących już w wielu innych miejscowościach, mówili jeszcze w ubiegłym roku tarnobrzescy seniorzy. Jest to bowiem rozwiązanie, które może nawet uratować życie pacjenta. Na specjalnej karcie informacyjnej powinna znaleźć lista przyjmowanych leków, dane o przebytych operacjach, schorzeniach, ewentualnych uczuleniach, a także dane kontaktowe do kogoś z bliskich oraz nazwisko lekarza rodzinnego. Istotną sprawą jest aktualizowanie wszystkich tych informacji. Koperta zaopatrzona jest w naklejkę, którą należy nakleić na lodówce, w niej bowiem powinna być przechowywana „Koperta życia”. Będzie to informacja i wskazówka dla służ medycznych, że w niej znajdą niezbędne informacje o pacjencie. Wybór lodówki jest nieprzypadkowy, gdyż jest to sprzęt obecny chyba w każdym domu.
Podczas dzisiejszej konferencji prezydent miasta poinformował o powstaniu drugiego Domu Dziennego Pobytu, który ma mieścić się w budynku obecnego Gimnazjum nr 3, który szkoła po wygaszeniu ostatecznie opuści po zakończeniu roku szkolnego 2018/2019. Nie wykluczone, że placówka zostanie uruchomiona jeszcze jesienią tego roku. Wszystko zależy od pozytywnej opinii, dotyczącej możliwości funkcjonowania w jednym obiekcie placówki opiekuńczej oraz szkoły. Miasto zamierza aplikować o dotację na adaptacje i wyposażenie przyszłego DDP.
W chwili obecnej na miejsce w DDP oczekuje ponad 90 osób. - W związku ze starzeniem się społeczeństwa, w naszym mieście osoby powyżej 55 roku stanowią 25 procent populacji, tego typu placówki są bardzo potrzebne - zauważyła Elżbieta Miernik-Krukurka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. - Zależy nam, by seniorzy nie pozostawali samotni zamknięci w swoich mieszkaniach, odizolowani od społeczeństwa.
O nowy dom zabiegali od dłuższego czasu sami seniorzy, jak również kierownictwo MOPR i DDP.