Nowy numer 20/2024 Archiwum

Było gimnazjum, będzie podstawówka

W miejsce katolickiego gimnazjum w Stalowej Woli planowana jest katolicka szkoła podstawowa.

- Złożyliśmy wniosek o przekształcenie gimnazjum w publiczną czyli ogólnodostępną i bezpłatną szkołę ośmioklasową. Taką drogę wybraliśmy i chcemy ją zrealizować, choć nie ukrywam, że nie brakuje nadal znaków zapytania i niepewności - podkreśla ks. Tomasz Orzeł, dyrektor szkoły katolickiej w Stalowej Woli.

Gimnazjum Katolickie w Stalowej Woli rozpoczęło działalność 1 września 2008 r. z czasem wdrożono także edukację na poziomie liceum ogólnokształcącego. W wyniku wprowadzonej reformy przed placówką stoi zadanie zmiany oferty edukacyjnej.

- Nie wiemy jak rodzice i dzieci odpowiedzą na naszą ofertę, którą aktualnie dopracowujemy. Oczywiście utworzenie klas szkoły podstawowej będzie wymagało zmian w infrastrukturze budynku: np. dostosowanie łazienek i doposażenie sal. Tych wyzwań się nie boimy, bo jesteśmy je w stanie zrealizować. Tu nie chodzi tylko o koszty materialne, dużym wyzwaniem będzie przestawienie się mentalne i pogodzenie różnicy pokoleniowej uczniów. Myślę, że to także jesteśmy w stanie unieść i podołać tym wyzwaniom - dodaje ksiądz dyrektor.

Dużym zadaniem będzie dostosowanie kadry nauczycielskiej. - Szkoła opiera się na ludziach. Nasi nauczyciele w większości to tzw. „przedmiotowcy”, mają kwalifikacje do nauczania konkretnych przedmiotów, a w tworzonych klasach szkoły podstawowej mogą uczyć nauczyciele z przygotowaniem do nauczania wczesnoszkolnego. Nasi nauczyciele są gotowi na przekształcenie swoich kwalifikacji i dopasowanie do czekających ich zadań - dodaje.

Było gimnazjum, będzie podstawówka   W katoliku powstanie szkoła podstawowa ks. Michał Szawan Wprowadzane przez ministerstwo edukacji zmiany w systemie szkolnictwa przewidują powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, dlatego przed stalowowolskim katolikiem zadanie wygaszania klas gimnazjalnych i otworzenie naboru do klas szkoły podstawowej.

- Prawdopodobnie będziemy prowadzić nabór do klasy pierwszej i siódmej szkoły podstawowej. Zastanawiamy się także nad naborem do klasy czwartej, ale jest to kwestia do dyskusji, bo chcemy pozostać partnerem wobec innych placówek szkolnych, a nie być odczytywani jako konkurencja. Oczywiście będziemy dalej prowadzić nabór do liceum ogólnokształcącego i już niebawem zadecydujemy, jakie rozszerzenia będziemy mogli zaproponować młodym, którzy wybiorą edukację w naszej szkole na poziomie liceum - informuje ks. T. Orzeł.

Dotychczas wielu uczniów gimnazjum wybierających stalowowolskiego katolika pochodziło spoza terenu miasta. Utworzenie szkoły podstawowej może wiązać się z problemem dowozu dzieci z okolicznych miejscowości do placówki, która znajduje się na ul. Podleśnej 4.

Było gimnazjum, będzie podstawówka   Budynek katolika w Stalowej Woli ks. Michał Szawan - Dziś świat się skurczył, a społeczeństwo jest bardziej mobilne i coraz częściej o wyborze danej placówki nie decyduje miejsce zamieszkania, ale miejsce pracy rodziców. W wielu przypadkach, rodzice jadąc do pracy, dowożą dzieci do szkoły, a potem je odbierają, więc mamy nadzieję, że trafią do nas uczniowie także spoza Stalowej Woli - dodaje ks. Tomasz Orzeł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy