Nowy numer 3/2021 Archiwum

Baranowska orkiestra ćwiczy

Pierwsze wspólne próby wypadły całkiem obiecująco.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim trwa intensywna nauka gry na instrumentach dętych. Ośrodek chętnie bowiem przystał na propozycję burmistrza Marka Mazura powołania orkiestry dętej. Urząd przekazał pieniądze, za które zostały zakupione: cztery trąbki, trzy saksofony, trzy klarnety, puzon oraz baryton. – Jest to podstawowy zestaw instrumentów pozwalający na utworzenie zasadniczego trzonu orkiestry – zauważa Katarzyna Bielska, instruktor w MGOK, absolwentka Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która razem z Markiem Kosiorem jest opiekunem zespołu. – Budową orkiestry zajmują się specjaliści. Poza tym pan Marek ma duże doświadczenie w tworzeniu i prowadzeniu orkiestr dętych, dlatego możemy być spokojni o ostateczny efekt – stwierdza Renata Domka, dyrektor baranowskiego MGOK.

Jesienią w lokalnych mediach ukazały się liczne anonse informujące o powstaniu baranowskiej orkiestry dętej. Do zgłaszania zachęcani byli zarówno uczniowie – dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Ponadto pracownicy ośrodka odwiedzili szkoły z terenu gminy, by przybliżyć uczniom i wyjaśnić jak orkiestra będzie działać oraz w jaki sposób zostanie zorganizowana nauka gry.

Początkowo w zajęciach uczestniczyło dwadzieścia osób. Z czasem jednak mniej wytrwali wykruszyli się i obecnie ćwiczy trzynaście orkiestrantów. Ponieważ nikt z przyszłych muzyków nie miał do czynienia z instrumentami dętymi, dlatego opiekunowie postanowili zacząć od lekcji indywidualnych. Każdy z adeptów raz w tygodniu uczył się gry i teorii muzyki pod okiem pani Katarzyny lub pana Marka. Pierwsze wspólne próby odbyły się podczas zimowych ferii. Katarzyna Bielska uznała, że nadszedł czas na skonfrontowanie umiejętności oraz stopniowe przygotowywanie do wspólnego grania.

Premierowy występ planowany jest na zakończenie obecnego roku artystycznego. – Będzie to jeden, może dwa utwory. Szerszego repertuaru na razie nie planujemy, zależy nam bowiem przede wszystkim na dobrym opanowaniu gry na instrumentach – podkreśla opiekunka orkiestry.

Osoby, które nie zgłosiły się podczas pierwszego naboru, będą jeszcze miały szansę na wstąpienie do zespołu, gdyż, jak zapowiada dyrektor MGOK, wraz z nowym rokiem artystycznym planowane jest poszerzenie jej składu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama