Siedziba rozwadowskiego "Sokoła", wybudowanego w 1906 r. ze składek mieszkańców, od wielu lat popada w ruinę.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” prężenie działało nie tylko w Nisku, Tarnobrzegu i Machowie, ale również w Rozwadowie. Powstało 110 lat temu. Z tej okazji Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wydało książkę, pod naukową redakcją dr Agnieszki Mirkiewicz, której dwa rozdziały dotyczą właśnie rozwadowskiego gniazda.
Autorkami pierwszego są Agnieszka Mirkiewicz i Anety Garanty.
- Jest to próba odtworzenia losów gniazda od momentu powstania aż do nieudanych prób jego reaktywacji w 1946 r. Artykuł wymagał wiele wysiłku i kwerend archiwalnych, gdyż dokumenty gniazda dwukrotnie uległy zniszczeniu w czasie wojen światowych - wyjaśnia Aneta Garanty.
Drugi tekst to analiza architektury samego gmachu sokolni, przedstawiona na tle innych budowli tego typu w Galicji, której dokonał dr Zbigniew Beiersdorf.
Pozostałe rozdziały dotyczą działalnością gniazd sokolich w sąsiednich miastach, zbliżonych wielkością i liczbą ludności do Rozwadowa.
Towarzystwo Gimnastyczne
Książka o "Sokole" w dostępna w MR w Stalowej Woli
MR w Stalowej Woli
Na jeden z nich warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż jego autor przedstawił organizację i sposób działania gniazda wiejskiego, tematyki rzadko obecnej w literaturze przedmiotu. Wszystkie zawarte w książce teksty odnoszą się nie tylko do działalności „Sokoła”, ale i przynoszą mnóstwo informacji z dziejów całego regionu. Mocną jej stroną są także zdjęcia i ilustracje, w większości publikowane po raz pierwszy. Godna szczególnej uwagi jest również, uwspółcześniona i opracowana graficznie na nowo, mapa gniazd sokolich, jakie znajdowały się na terenie Galicji w 1910 r. - dodała Magdalena Wielgocka z MR w Stalowej Woli.
Siedziba rozwadowskiego „Sokoła”, wybudowanego w 1906 r. ze składek mieszkańców, od wielu lat popada w ruinę. Kiedyś była zaś miejscem, gdzie skupiało się życie kulturalne i nie tylko tego miasteczka. Ze wspomnień Hieronima Pietruszyńskiego wynika, iż działało tutaj zarówno Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, OSP, drużyna strzelecka. W budynku mieściła się biblioteka, czytelnia prasy i książek, było nawet kino.