- Nie wierzę, że nie można wygospodarować choćby kilkunastu minut na poczytanie książki - stwierdza Małgorzata Hałka.
Pani Małgorzata została zwyciężczynią konkursu „Czytelnik roku 2016” w najstarszej grupie wiekowej. Plebiscyt od lat organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. W pozostałych kategoriach wiekowych zwyciężyli Tomasz Brania (czytelnicy do 9 lat) i Kacper Maszkowski (czytelnicy w wieku 10-15 lat). Liczba wypożyczonych przez nich książek może przyprawić o zawrót głowy. Pani Małgorzata w ciągu 366 dni ubiegłego roku przeczytała 230 pozycji, Tomasz - 143, zaś Kacper - 329.
- Nie wierzę, gdy ktoś mówi, że nie ma czasu na czytanie. Przecież tu nie chodzi o godziny spędzane z książką, wystarczy 10 lub 30 minut. A tyle czasu z pewnością każdy jest w stanie wykroić wśród swoich codziennych obowiązków - zauważyła Małgorzata Hałka. - Nie wyobrażam sobie dnia bez przeczytania chociażby kilku stron. Zresztą dzień bez książki, to dzień stracony. Czytaniem zaraził mnie brat. Kiedyś podarował mi książkę, był to akurat kryminał. I tak się zaczęło. Preferuję przede wszystkim kryminały, sensację, ale dobrych autorów. Nie stronię od bardzo mrocznych opowieści, a kiedy już za bardzo nasiąknę czarną stroną człowieczeństwa, sięgam po lżejsze z rodzaju sensacji obyczajowej.
Od minionego roku w regulaminie konkursu nastąpiły istotne zmiany. Jury bowiem nie tylko brało pod uwagę ilość przeczytanych książek, ale przyznawało także dodatkowe punkty za wykonanie ilustracji do lektur (w przypadku grupy najmłodszej) lub napisanie recenzji (w dwóch starszych kategoriach wiekowych). Po podliczeniu wszystkich danych jury w składzie: Bożena Kozieł, członek Dyskusyjnego Klubu Książki, Monika Sadkowska, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów biblioteki oraz Katarzyna Opioła, pracownik biblioteki, postanowiło tytułem laureata konkursu „Czytelnik roku 2016” uhonorować w grupie najmłodszej: Aleksandra Kulę, Katarzynę Wódz, Emilię Buczek, Agatę Wódz i Kingę Cyganek. W drugiej kategorii wiekowej laureatami zostali: Julia Godek, Alicja Zdyrska, Piotr Mierzwiński, Zuzanna Jońca i Katarzyna Mazurkiewicz; w najstarsze natomiast: Anna Bryła, Zdzisław Kobyłecki, Dorota Bryła, Małgorzata Woźniak i Krystyna Todor.
Nagrody, naturalnie książki, wręczyli prezydent miasta Grzegorz Kiełb oraz skarbnik Urszula Rzeszut. Wszyscy ponadto otrzymali kalendarze, wydane przez Urząd Miasta, które, jak zauważyła dyrektor biblioteki Stanisława Mazur, odliczają już dni, a właściwie książki w tegorocznej edycji konkursu na super czytelnika.
Występ młodych piosenkarek Marta Woynarowska /Foto Gość
Uroczystość stała się także okazją do refleksji, ale i miłych, i nieoczekiwanych zapowiedzi. Prezydent zapewnił bowiem, że jeszcze w tym roku miasto postara się o nowe, większe i ciepłe lokalne dla dwóch filii biblioteki znajdujących się na osiedlach Przywiśle i Dzików. Radości z tej zapowiedzi nie kryła kierownik filii na Przywiślu, która obecnie mieści się w pomieszczeniu o powierzchni liczącej nieco ponad 30 mkw. Na rolę oddziałów, funkcjonujących na osiedlach zwróciła uwagę Beata Mazur, kierownik Filii nr 8, podkreślając, że ich bliskość jest ogromnie istotna zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. - Tym czytelnikom jest zdecydowanie łatwiej dotrzeć do nas, niż np. do głównej siedziby. A to przekłada się na liczbę czytelników i wypożyczeń - mówiła Beata Mazur. - Jest także druga równie ważna rzecz, mianowicie nawiązywanie bliskich więzi pomiędzy nami bibliotekarzami a naszymi czytelnikami, która jest bezcenna.
Dyrektor Stanisława Mazur przypomniała słowa zmarłej przed kilkoma tygodniami pracownicy biblioteki Kazimiery Pająk. - Świętej pamięci Kazia mawiała, że czasami czuje się jak spowiednik, bo przychodzący do niej czytelnicy w dowód ogromnego zaufania, niejednokrotnie zwierzali się ze swych kłopotów, prosili o rady - wspomniała Stanisława Mazur.
Uroczystość uświetnił występ młodych, zdolnych wokalistek ze Studia Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury, którym akompaniowała ich opiekunka Anna Pintal.