Wspólna modlitwa o jedność zgromadziła w dzień święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła duchownych i wiernych różnych wspólnot chrześcijańskich z naszej diecezji w kościele pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. Na wspólnej modlitwie obecni byli: ks. Paweł Walczyński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła Polskokatolickiego, ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu, ks. Hubert Szryt , proboszcz parafii Polskokatolickiej w Okole, ks. Marian Kowalczyk także z Kościoła Polskokatolickiego oraz duszpasterze z Ostrowca Świętokrzyskiego.
We wspólnej modlitwie uczestniczyły także grupy młodych z grup duszpasterskich, harcerze oraz młodzi, którzy uczestniczyli w spotkaniach ekumenicznych Taizé. Śpiew podczas modlitwy o jedność chrześcijan poprowadził chór Cantate Domino oraz schola parafialna.
Bp Krzysztof Nitkiewicz ks. Tomasz Lis /Foto Gość Bp Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o różnych fazach dialogu ekumenicznego. - Wielu uważa, że osiągnęliśmy już wystarczająco dużo natomiast odmienność doktryny, liturgii, prawa i struktur organizacyjnych naszych Kościołów stanowią przeszkodę nie do pokonania. Te aspekty są skądinąd bardzo ważne i pomocne. Nie możemy jednak poprzestać na samozadowoleniu i zrezygnować z szukania dróg prowadzących do dalszego zbliżenia. Dlatego pozwólmy prowadzić się Ewangelii. Niech ona jeszcze bardziej kształtuje naszą osobowość i postawę. Wówczas będzie w nas żył Chrystus, a my staniemy się nowymi, lepszymi ludźmi. On przynagla do przebaczenia, do burzenia muru podziałów, przynagla do solidarności z cierpiącymi siostrami i braćmi w Syrii, Iraku, w Afryce i na całym świecie. Ewangelicznego braterstwa potrzeba także w Polsce – wskazywał ordynariusz sandomierski.
Ks. Paweł Walczyński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła Polskokatolickiego ks. Tomasz Lis /Foto Gość W swoim wystąpieniu ks. Paweł Walczyński z Kościoła Polsko-katolickiego mówił, że w ciągu wieków urósł mur podziału, który obecnie poprzez działania ekumeniczne jest powoli, ale sukcesywnie eliminowany. – Dzięki naszym ekumenicznym wysiłkom, mur ten jest stopniowo, z roku na rok rozbierany. Dziś widzimy swoje twarze, znamy się z imienia i nazwiska, rozmawiamy ze sobą, modlimy się wspólnie i co najważniejsze możemy spojrzeć sobie w oczy. Modlitwa o jedność to nasze wspólne zadanie, to nasz obowiązek, który mamy nieustannie potwierdzać uczynkami miłości. Miłość, bowiem – to jedyna droga miłości – podkreślał duchowny.
Ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu ks. Tomasz Lis /Foto Gość Ks. Marcin Chyl, proboszcz parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Sandomierzu wskazał, że źródłem podziału najczęściej jest brak pokory. – Dlatego koniecznym jest starać się być o jeden krok przed naszymi ułomnościami, namiętnościami. Czujność, nieustannie musi motywować nas do tematycznego pojednania. Najpierw przez wolną wolę zbliżajmy się ku Trójjedynemu Bogu, by otrzymać łaskę Ducha Świętego na działanie zmierzające do pojednania i w formacie relacji między ludzkich, ale co przecież jeszcze ważniejsze zdrowego pojednania wyznaniowego, gdyż taka jest święta wola naszego Zbawiciela, a nam jako podległemu stworzeniu należy ją w zupełności wypełnić – mówił ks. Marcin Chyl.
Młodzi na modlitwie ekumenicznej ks. Tomasz Lis /Foto Gość Kończąc wspólną modlitwę bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował za wspólne spotkanie i zaangażowanie na rzecz jedności między wierzącymi w Chrystusa. Szczególne podziękowania skierował ku przybyłym na wspólną modlitwę młodym, których zachęcał, by stawali się orędownikami pojednania i budowali wzajemne relacje na bazie Chrystusowej miłości.