Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tłoki w ruch

260 mln zł zainwestuje w Gorzycach, do końca 2022 r., amerykańska korporacja Federal Mogul.

Federal Mogul Gorzyce jest częścią amerykańskiej korporacji. Głównym produktem zakładu są tłoki do silników spalinowych. Dzięki decyzji Rady Ministrów o rozszerzeniu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan spółka zainwestuje 260 mln zł. Inwestycja, która zostanie oddana do użytku pod koniec 2022 r., nie tylko pozwoli na zachowanie dotychczasowych miejsc pracy, ale także stworzy około 60 nowych.

Pieniądze zostaną wydane na rozbudowę istniejące zakładu i zwiększenie jego produkcyjnych mocy. Projekt zakłada między innymi zakup nowych linii do produkcji tłoków - wdrożenie nowych technologii nieznanych jeszcze w Polsce, a na świecie będących na etapie testów.

- To największy w gminie pracodawca- zapewnia Leszek Surdy   Federal Mogul
- To największy w gminie pracodawca- zapewnia Leszek Surdy
Andrzej Capiga /Foto Gość
Pracujemy obecnie nad nowymi zasadami rozwoju specjalnych stref ekonomicznych, dzięki którym będą one jeszcze lepszym narzędziem wspierania gospodarczego rozwoju poprzez na przykład transfer know - how. Strefy muszą stać się narzędziem spójnej polityki inwestycyjnej, której celem jest inteligentne i skuteczne wspieranie i przyciąganie inwestycji w naszym regionie - podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podczas spotkania z szefami gorzyckiego Mogulu oraz władzami samorządowymi gminy i Podkarpacia.

Wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy nazwał Federal Mogul sercem gminy. Dlaczego ?

- Federal Mogul, wcześniej WSK Gorzyce, a jeszcze wcześniej zakłady metalowe, które powstały w 1937 r. w ramach COP, zawsze miały duży wpływ na rozwój gospodarczy gminy. Obecnie Federal Mogul zatrudnia prawie 2,3 tys. pracowników, a dodatkowo 700 ma dzięki niemu pracę w gorzyckiej podstrefie ekonomicznej, świadcząc na jego rzecz różne usługi. Jest to nasz największy pracodawca, firma stabilna i rozwojowa zarazem - wyjaśnia Leszek Surdy.

Spotkanie w sprawie poszerzenia strefy   Federal Mogul
Spotkanie w sprawie poszerzenia strefy
Monika Zając
Ponieważ około 75 proc. pracowników Federal Mogul to mieszkańcy gminy, w Gorzycach bardzo dynamicznie rozwinął się handel i usługi – sklepy, zakłady kosmetyczne i odnowy biologicznej itp. Dobre zarobki sprawiają, iż młodzi ludzie, w zdecydowanej większości, nie emigrują za chlebem. Ma to pozytywny wpływ na sytuację demograficzną w gminie, a samorząd nie musi likwidować szkół. Stopa bezrobocia to zaledwie 7-8 proc.

- Rocznie do budżetu gminy Federal Mogul, w różnej formie, odprowadza ok. 2 mln zł, co stanowi 20 proc. dochodów własnych samorządu - dodał wójt.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 28 stycznia br.).

 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma