Ten, kto został w mieście z pewnością na nudę nie będzie miał czasu narzekać.
Uczniom, którzy spędzą zimowe ferie w Nowej Dębie lub Tarnobrzegu, różnego rodzaju placówki, instytucje przygotowały niezliczona ilość atrakcyjnych ofert na ciekawe i niebanalne spędzenie wolnego czasu.
Tradycyjnie, jak dzieje się to od lat, dzieci mogą liczyć na interesujące zajęcia przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. We wszystkich filiach oraz Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej przez cały czas ferii na małych czytelników będą czekać konkursy, zabawy przy muzyce, zajęcia literacko-plastyczne, a także spotkania z niezwykłymi osobami, np. z morsami z tarnobrzeskiego Klubu „Body Mors”.
Miłośnicy przyrody z pewnością nie zawiodą się, jeśli przyjmą zaproszenie Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Tropienie dzikich zwierząt, sprawdzanie co dzieje się w świecie w rozmiarze mikro podczas laboratoriów mikroskopowych, filmowe podróże w świat przyrody, quizy i kalambury oraz czytanie bajek do poduchy, ale bynajmniej nie do zwykłej poduszki, tylko… zrobionej z pachnącego siana, to tylko część propozycji przygotowanych przez pracowników Natury 2000. Dzieci i młodzież pragnące zostać w przyszłości aktorami mogą spróbować swoich umiejętności podczas warsztatów słowno-teatralnych w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
- Zajęcia nazwałem zabawami słowno-teatralnymi, gdyż chciałbym zwrócić uwagę na dwie sprawy - kulturę słowa i wypowiedzi oraz radzenie sobie z tremą przed publicznymi wystąpieniami - wyjaśnia Sylwester Łysiak, teatrolog. - Uczestnicy będą zatem uczyć się ładnego mówienia, eleganckiej dykcji, kultury słowa, jak poradzić sobie z tremą, uwierzyć w siebie, ale wszystko w formie zabawy. Naturalnie przewidziałem również zabawy sceniczne, podczas których każdy będzie mógł postawić swój pierwszy krok na scenie i poczuć się jak aktor. Ponieważ zależy mi na zwróceniu uwagi na ładne wypowiadanie się, dlatego będziemy ćwiczyć na bazie najlepszej literatury, czyli klasyków poezji i prozy dla dzieci i nieco starszych dzieci.
Dla tych co wolą świat nut, TDK proponuje zabawy i gry instrumentami, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać wiele instrumentów, a nawet wypróbować ich brzmienie. Clou programu z pewnością będzie bal karnawałowy połączony z konkursami z nagrodami, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę (wstęp wolny).
Interesującą propozycję dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych ma Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Małego Księcia pod tytułem „Ferie z ołówkiem”. Szkoła przygotowała warsztaty z rysunku architektonicznego, podczas których uczestnicy poznają tajniki kompozycji, perspektywy i proporcji. Zajęcia będą odbywać się w pracowni graficznej SLO przy ul. Wyspiańskiego.
O poprawę kondycji fizycznej uczniów postanowił zadbać Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, przygotowując szereg zajęć sprawnościowych na wolnym powietrzu, w tym zawody biegowe, w nordic walking. A kiedy już popracują mięśnie będzie czas na rozruszanie szarych komórek podczas turnieju szachowego. Dla pragnących poćwiczyć cierpliwość i precyzję w hallu hali widowiskowej przewidziano warsztaty modelarskie.
Również mali mieszkańcy Nowej Dęby nie maja powodów do narzekania, gdyż Samorządowy Ośrodek Kultury zadbał, by nie mieli możliwości nudzenia się. Przez cały czas ferii, codziennie (z wyjątkiem weekendu) będzie się działo coś interesującego. Nie codziennie bowiem można mieć okazję do skonstruowania robotów, przyrządzania specjałów regionalnej kuchni, sprawdzania swoich umiejętności wokalnych, czy wykonywania bajkowych postaci. Ponadto we wtorek (17 stycznia) ze specjalnym spektaklem dla dzieci do Nowej Dęby zawita rzeszowski Teatr Maska. Feryjną zabawę w SOK zakończy zaś wielki bal maskowy, podczas którego zostanie rozstrzygnięty konkurs na najbardziej oryginalne przebranie.
Zajęcia dla dzieci organizuje także Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.
Szczegóły na stronach internetowych wspomnianych placówek oraz urzędów miast.