Mimo mrozu za oknami na sali teatralnej panowała gorąca atmosfera.
A to za sprawą młodych piosenkarzy, którzy postanowili wziąć udział w XXI edycji „Serbinowskiej kolędy”. I tak ciepłą atmosferę podgrzewali rodzice i dziadkowie małych artystów, występujących na scenie. Każdy chciał wypaść jak najlepiej i jak najpiękniej zaśpiewać przygotowaną kolędę lub pastorałkę.
Konkurs, którego organizacje przed sześciu laty przejęli Rycerze Kolumba z Rady 15239 im. bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki w Tarnobrzegu, tradycyjnie został podzielony na dwie kategorie – przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
Otwierając piosenkarskie zmagania ks. Jan Biedroń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, podkreślił znaczenie śpiewu kolęd.
- Pragniemy przedłużać święta Bożego Narodzenia, będące wyjątkowym, pięknym i bardzo ważnym czasem. Ważnym, albowiem Chrystus rodzi się pośród nas. Przychodzi na ziemię, aby tak jak każdy z nas stać się dzieckiem. Pięknym – ponieważ radość z faktu narodzin Zbawiciela wyrażamy poprzez śpiew kolęd, które są niezwykle ujmujące; mówią o wydarzeniu sprzed dwóch tysięcy lat, które przenosimy w naszą rzeczywistość. Dlatego jestem bardzo wdzięczny wszystkim młodym artystom, którzy dzisiaj swoim śpiewem przypomną nam jeszcze raz o cudzie, jaki stał się w Betlejem - powiedział ks. Jan Biedroń, otwierając oficjalnie XXI „Serbinowską kolędę”.
Spośród blisko 20 przedszkolaków najwyżej przez ich rodziców i opiekunów, którzy mieli prawo głosowania, została oceniona Kinga Brania. Drugie miejsce otrzymała Sylwia Szlęzak, zaś trzecie ex aequo Lena Kaczmarska i Zuzanna Dryło. Zwyciężczynie oprócz nagród ufundowanych przez sponsorów otrzymały odpowiednio: złote, srebrne i brązowe medale. Ponadto Wiktorii Orzechowskiej, Gabrieli Fudali i Aleksandrze Kasprzyk przyznane zostały wyróżnienia.
W starszej grupie wiekowej zdaniem rodziców najpiękniej swoją kolędę zaśpiewała Oliwia Nowak. Drugim miejscem podzieliły się Klaudia Huk oraz Magdalena Krzyżek. Również trzeci miejsce przypadło dwojgu uczestników – Amelii Wójcik i Maciejowi Karbowniczkowi. Wyróżnienia zaś otrzymały Milena Drelowiec, Nel Wójcik i Małgorzata Zając.
Pomiędzy wszystkich uczestników zostały ponadto rozlosowane dodatkowe nagrody w postaci bonów na pizzę lub dania w tarnobrzeskich restauracjach. Wszyscy jednak oczekiwali z nadzieją, że los uśmiechnie się do nich i to oni wylosują główną nagrodę - weekendowy pobyt w willi „Eden” w Krynicy Zdroju. Po chwili emocji wszystko stało się jasne – do Krynicy Zdroju pojedzie rodzina państwa Bombów.
Gośćmi specjalnymi „Serbinowskiej kolędy” były schola „Błękitni grajkowie” z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jadachach, Zespół KLO oraz Joanna Gorzała. Goście wystąpili w części pozakonkursowej, prezentując część swego bożonarodzeniowego repertuaru.
Tegoroczna edycja "Serbinowskiej kolędy" została połączona z akcja charytatywną na rzecz Arka. Rycerze Kolumba zbierali pieniądze na kosztowna rehabilitację chłopca.