Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Znaki naszej wiary

Muzea oraz domy kultury na bożonarodzeniowy okres przygotowały interesujące propozycje.

Ryciny dawnych mistrzów, miedzioryty, staloryty i akwaforty oraz stare świąteczne pocztówki i nuty pieśni bożonarodzeniowych można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum i Bibliotekę Diecezjalną w Domu Długosza. Wystawa pod tytułem zaczerpniętym z wiersza Jana Kasprowicza „Z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w Waszym domu zasiędzie…” prezentuje twórczość artystyczną związaną z Bożym Narodzeniem na przestrzeni wieków, która znalazła się w zbiorach Muzeum i Biblioteki Diecezjalnej. Niepowtarzalna jest akwarela pt. „Pokłon Trzech Króli” z 1917 r. autorstwa Mariana Jana Kopińskiego, gdzie symboliczny hołd Jezusowi i Matce Bożej składają zasłużeni dla państwa polskiego i Kościoła królowie. Jedna z gablot wystawowych kryje oryginalne zapisy nutowe kolęd i pastorałek pochodzące z dawnego zakonu panien benedyktynek.

Ciekawa jest także bogata kolekcja pocztówek świątecznych z lat 1902–1938 pochodząca ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej. W Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach można natomiast obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą kopiom cudownego wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej. Ekspozycja jest pokłosiem trzeciego tomu „Tarnobrzeskich śladów” w całości poświęconego kopiom obrazu Pani Tarnobrzeskiej. – W Tarnobrzegu chyba nie ma osoby, która nie znałaby wizerunku Matki Bożej Dzikowskiej. Ale już poza granicami miasta bywa różnie. A przecież przez parę wieków do sanktuarium Dzikowskiej Madonny ściągały tłumy pielgrzymów, proszących lub dziękujących Jej za doznane łaski. Przybywali tu ludzie z nawet bardzo odległych miejscowości. W ostatnich dziesięcioleciach kult Matki Bożej Dzikowskiej zdecydowanie osłabł, ba, wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że zaniknął. Pragnęlibyśmy, aby wystawa zdjęć autorstwa Piotra Czepiela, ukazujących kopie dzikowskiego wizerunku, która w zamyśle ma ruszyć w obchód po różnych miejscowościach, stała się jednym z kroków zmierzających do zmiany tego trendu – mówi Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach. W Gminnej Bibliotece Publicznej, również w Gorzycach, czytelnicy mogą zobaczyć wystawę fotograficzną ukazującą mijane, widziane niemal codziennie przydrożne krzyże, kapliczki i figury świętych. – Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców Gorzyc do bliższego zainteresowania się tymi symbolami chrześcijańskiej wiary, ustawionymi niegdyś przez naszych przodków – dodaje P. Duma.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma