Nowy numer 48/2020 Archiwum

Początkiem wartości jest Bóg

W ostatni wieczór mijającego 2016 roku w świątyniach wierni wraz z duszpasterzami gromadzili się, aby dziękować Bogu za błogosławieństwo i dobro, którego doświadczali od Stwórcy oraz aby zadośćuczynić za popełnione zło, które nie było pełnieniem Jego woli.

W kościele rektoralnym pw. Ducha Świętego w Sandomierzu nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne rozpoczęło wspólną modlitwę wieńczącą mijający rok. Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów ze wspólnoty seminaryjnej oraz instytucji kurialnych przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii ordynariusz mówił o potrzebie dziękowania Bogu za wszystkie łaski, jakie w minionych miesiącach spłynęły na polską ziemię. Wymienił między innymi Rok Święty Bożego Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży, 1050. rocznicę chrztu. Wspomniał także o programie 500 plus, który przyniósł poprawę sytuacji wielu polskich rodzin. - To dobro pozostanie z nami, pomimo zamachów, tragicznych wypadków, politycznych kryzysów. I chociaż, jak mówi ze smutkiem Ojciec Święty Franciszek, na świecie trwa trzecia wojna światowa w kawałkach, dobro jest potężniejsze niż zło i ostatecznie odnosi zwycięstwo - mówił bp Nitkiewicz.

Początkiem wartości jest Bóg   Mszy św. przewodniczył bp Nitkiewicz Archiwum prywatne Kaznodzieja zauważył jednocześnie, że ludzie z zasady pragną żyć jak najdłużej. - To całkowicie zrozumiałe. Powinniśmy jednak zwracać większą uwagę na intensywność i jakość przeżywania upływającego czasu, tym bardziej, że ma on swoje granice. Przekraczając kolejny próg pomiędzy tym, co było, i tym, co przed nami, należy pamiętać, że początkiem prawdziwych wartości jest Bóg, a my powinniśmy być Jego narzędziem. Podobnie, jak rozpoczynamy każdy dzień od znaku krzyża, Bóg, Jego słowo niech będzie zawsze w naszym życiu początkiem wszystkiego. „Tym, którzy je przyjęli - mówi św. Jan w dzisiejszej Ewangelii - dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi”. Nam również da mądrość serca i siłę ducha - podkreślił pasterz diecezji.

Początkiem wartości jest Bóg   Biskup złożył zebranym życzenia noworoczne Archiwum prywatne Pod koniec liturgii odśpiewano hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, uwielbiając Boga i dziękując Mu za mijający rok. Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Nitkiewicz złożył zgromadzonym kapłanom i wiernym noworoczne życzenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama