Wystawa świąteczna w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.
Ryciny dawnych mistrzów, miedzioryty, staloryty i akwaforty oraz stare świąteczne pocztówki i nuty pieśni Bożonarodzeniowych można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum i Bibliotekę Diecezjalną w Domu Długosza.
Wystawa pod tytułem zaczerpniętym z wiersza Jana Kasprowicza „Z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w Waszym domu zasiędzie…” prezentuje twórczość artystyczną związaną z Bożym Narodzeniem na przestrzeni wieków, która znalazła się w zbiorach Muzeum i Biblioteki Diecezjalnej.
Nowa ekspozycja w Muzeum Diecezjalnym ks. Tomasz Lis /Foto Gość W poszczególnych częściach wystawy możemy zobaczyć ryciny z XVII i XVIII wieku wykonane w różnych technikach graficznych: miedzioryty, staloryty i akwaforty, według obrazów malarzy włoskich, a także przykłady drzeworytów polskich - prace między innymi Stanisława Ostoi – Chrostowskiego i Marii Dunin Piotrowskiej.
Bardzo oryginalna jest akwarela pt. "Pokłon Trzech Króli” z 1917 roku autorstwa Mariana Jana Kopińskiego, gdzie symboliczny hołd Jezusowi i Matce Bożej składają zasłużeni dla państwa polskiego i Kościoła królowie: Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki, Stefan Batory. Na drugim planie można rozpoznać bohaterów związanych z naszymi zrywami narodowymi: księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszkę, Bartosza Głowackiego, żołnierzy husarii i postać zesłańca.
Jedna z gablot wystawowych kryje oryginalne zapisy nutowe kolęd i pastorałek pochodzące z dawnego zakonu sióstr benedyktynek. Ciekawostką są także szczypce żelazne zwane także „żelazkami”, które służyły do wypieku opłatków. Po wylaniu ciasta przygotowanego z pszennej mąki, zaciskano szczypce i wkładano na krótką chwilę do żaru w piecu.
Ciekawa jest także bogata kolekcja pocztówek świątecznych z lat 1902-1938 wypożyczona ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej.
"Żelazka" służyły dawniej do wypieku opłatków ks. Tomasz Lis /Foto Gość Dopełnieniem ekspozycji jest barokowa szopka z Sandomierza, wykonana w XVIII stuleciu dla kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Do wykonania figur wykorzystano: drewno, płótno lniane, które pokryto polichromią, fragmenty tkanin i koronki klockowe. Ubiory nawiązują do stroju polskiej szlachty, z jego charakterystycznym elementem - pasem kontuszowym. Figura Matki Bożej z XVI-XVII wieku pochodzi z klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Figura została przycięta i dostosowana do szopki.