Nowy numer 49/2020 Archiwum

Orszak z hrabią

W Maryję, Józefa i Dzieciątko wcieli się prawdziwa rudnicka rodzina: Kulczykowie z synem Piotrusiem.

Najbarwniejszy w regionie orszak Trzech Króli przechodzi co roku w Rudniku nad Sanem. Przygotowania do niego trwają już od kilku miesięcy. Organizatorem orszaku jest parafia Trójcy Świętej. Odpowiedzialnym za jego sprawny przebieg, a także autorem scenariusza i reżyserem jest Marian Pędlowski, radny Gminy i Miasta Rudnik  nad Sanem.

- Formuła najbliższego orszaku będzie taka sama jak poprzedniego. Rozpocznie się o godz. 11 Eucharystią w parafialnym kościele i modlitwą Anioł Pański. Potem ruszamy w miasto: najpierw ulicą Mickiewicza w kierunku rynku, potem Grunwaldzką, 3 Maja, a  Rzeszowską powrócimy na rynek, gdzie będzie finał. Tam też postawimy żywą szopkę z alpakami, owcami, baranami, kozami, no i oczywiście osiołkiem. W trakcie przemarszu uczestnicy orszaku zaprezentują siedem scenek: Zwiastowanie i spotkanie Trzech Króli, Pokusy, Złodzieje miłosierni, Spotkanie w drodze, Wizyta u Heroda, 8 błogosławieństw i Pokłon - wylicza Marian Pędlowski.

W tym roku po raz pierwszy trzema królami będą osoby wywodzące się z trzech różnych miejscowości: Rudnika nad Sanem, Ulanowa i Jeżowego. Pomaszerują także członkowie Bractwa Flisackiego im. św. Barbary z Ulanowa, Bractwa św. Józefa Opiekuna Rodzin z Niska oraz członkowie klubu seniora z Rudnika. Po drodze do orszaku będą dołączać również inne grupy: dzieci, młodzież, rodziny, kobiety i mężczyźni.

Orszak w Rudniku   Orszak w Rudniku
Królowie przy szopce
Archiwum orszaku
Nowością będzie scenka, w której wystąpi hrabia Ferdynand Hompesch (twórca rudnickiego wikliniarstwa). Spotka się z Trzema Królami. Na to spotkanie dojedzie dorożką. W Maryję, Józefa i Dzieciątko wcieli się natomiast prawdziwa rudnicka rodzina: Kulczykowie z synem Piotrusiem - dodaje pan Marian.

Tegoroczny orszak połączony będzie ze zbiórką publiczną organizowaną przez Fundację „Orszak Trzech Króli”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na organizację następnego orszaku, a reszta zasili konto parafii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama