Nowy numer 48/2020 Archiwum

Miliardy na Kraby

Huta "Stalowa Wola" podpisała największy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego kontrakt.

Jest on wart ponad 4,5 mld złotych i przewiduje dostawę dla polskiej armii 4 dywizjony 155 mm samobieżnej haubicy KRAB. Na każdy dywizjon składają się 24 działa plus między innymi wozy dowódcze czy amunicyjne.

- Jest to najważniejsza umowa w całej historii Huty „Stalowa Wola”. Jej realizacja zapewni nam pracę, stabilność i perspektywy na przyszłość. Spełnia się też to, co jest najważniejsze w pracy projektantów, inżynierów, technologów czy menedżerów: oto nasz produkt za chwilę trafi do odbiorcy - powiedział prezes HSW SA Bernard Cichocki.

Kraby z huty   Kraby z huty
Moment podpisania umowy
Andrzej Capiga /Foto Gość
Kontrakt, w obecności premier Beaty Szydło i ministra obrony Antoniego Macierewicza, podpisali prezes Bernard Cichocki, dyrektor ds. rozwoju HSW SA Bartłomiej Zając oraz szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda.

- Gratulacje należą się determinacji wielu ludzi, którzy zdecydowali, by polska armia była wyposażana w sprzęt produkowany w Polsce, by polskie zakłady zbrojeniowe były tymi, które stanowią o wyposażeniu naszej armii. Jest to dobra wiadomość dla pracowników tego zakładu oraz dla miasta. Jest to dopiero początek, bo ten kontrakt stwarza również perspektywy na przyszłość. Takich kontraktów będzie więcej. Chodzi bowiem o to, by przemysł zbrojeniowy stawał się kołem zamachowym naszej gospodarki - zapewniła premier Beata Szydło.

Kraby z huty   Kraby z huty
Premier wśród załogi huty
Andrzej Capiga /Foto Gość
Minister Antoni Macierewicz dodał, iż haubice KRAB stanowią istotę podpisanego dziś kontraktu, a w jego ramach huta wyprodukuje aż 96 takich dział. - To pokazuje, jak wielką wagę przykładamy do rozwoju wojsk operacyjnych, w tym przypadku artylerii dalekiego zasięgu. Nie istnieje państwo bez armii. Nie istnieje armia bez własnego przemysłu - podkreślił minister.

Kraby z huty   Kraby z huty
Gotowe działa czekają na odbiorców
Andrzej Capiga /Foto Gość
Po podpisaniu kontraktu premier Beata Szydło i minister Antoni Macierewicz zobaczyli z bliska gotowe KRABY.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama