Leśnicy doradzają jak wybrać świąteczne drzewko i nie popierać kradzieży jodełek w lasach.
- Nabywając choinki z legalnego źródła i wiadomego pochodzenia nie popieramy procederu nielegalnego wycinania drzewek z lasów i chronimy przyrodę - podkreśla Wojciech Cisak, ze Straży Leśnej w Staszowie.
Leśnicy co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia stają na wysokości zadania, aby chronić jodłowe i świerkowe drzewostany przez wycinaniem i kradzieżą młodych drzewek oraz niszczeniem stroiszu (gałęzie drzew iglastych) na dużych drzewach.
Wojciech Cisak, Straż Leśna w Staszowie ks. Tomasz Lis /Foto Gość - Już 12 grudnia rusza akcja „Choinka - kłusownik” podczas której do samego dnia wigilii Bożego Narodzenia, tj. 24 grudnia będą prowadzone wzmożone kontrole lasów, ale też i sprzedawców handlujących choinkami na targowiskach. Mimo naszych apeli oraz możliwości kupienia świątecznego drzewka z hodowli wciąż nie brakuje ludzi, którym albo szkoda pieniędzy na świąteczne drzewko, albo też widzą okazję do łatwego zarobienia paru złotych przed świętami - tłumaczy leśnik.
W okresie świąt nasila się plaga kradzieży młodych drzewek jodły i świerka oraz obcinanie gałęzi, które potem wykorzystywane są do produkcji świątecznych stroików.
- Często spotykamy porzucone ścięte drzewko, bo przestępcy spodobało mu się inne. Niszczone są także wieloletnie drzewostany, które dosłownie ogałacane są z gałęzi - podkreśla leśnik.
Stroisz jodłowy skonfiskowany złodziejom
Archiwum Straży Leśnej
W ostatnim czasie w nadleśnictwie Staszów ujęto sprawcę niemal na gorącym uczynku jak wywoził z lasu ponad 5 metrów sześciennych stroiszu. - Mimo tłumaczenia, że legalnie nabył stroisz, oczywiście wykryliśmy miejsce przestępstwa, gdzie zniszczone zostało wiele drzew, które najprawdopodobniej obumrą wiosną - wyjaśnia W. Cisak.
Strażnikom leśnym w walce ze złodziejami choinek pomogą strażnicy miejscy i policjanci. Kontrolą objęte będą nie tylko tereny leśne, ale także targowiska i bazary, gdzie prowadzony jest handel. Leśnicy przypominają, że za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi mandat do 500 złotych. Straż leśna ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie kara może być znacznie wyższa nawet do 5 tys. złotych.
Lasy Państwowe wychodzą naprzeciw nielegalnemu procederowi i oferują możliwość legalnego kupna choinek. Co roku każde nadleśnictwo przygotowuje do sprzedaży po kilkaset drzewek, które pochodzą ze specjalnych plantacji.
Piękną choinkę można nabyć u legalnych sprzedawców ks. Tomasz Lis /Foto Gość Legalnie można także nabyć drzewko na targowiskach czy przy dużych sieciach handlowych. Tam sprzedaż prowadzą producenci, których drzewka pochodzą także ze specjalnie prowadzonych plantacji choinek. - Do wyboru mamy świerki oraz jodły, a także sosny. Największym wzięciem cieszą się świerki pospolite lub srebrne. Są także klienci, którzy szukają tylko jodły. Klient ma do wyboru choinkę ściętą do oprawy w stojaku lub z korzeniem w donicy. Oczywiście te w donicach to najczęściej mniejsze, kilkuletnie drzewka. Jeśli o nie zadbamy na wiosnę można je wysadzić do gruntu i na pewno się przyjmą. Jeśli ktoś chce dwumetrową choinkę to najczęściej oferujemy taką ściętą do oprawy do stojaka – tłumaczy Grzegorz Szałas hodowca z Kazimierza Dolnego.
- Kupujmy drzewka tylko z legalnych źródeł. Kupując choinkę mamy prawo zażądać od sprzedającego okazania dowodu pochodzenia drzewka lub dowodu potwierdzającego jego zakup. Nabywając kradzione drzewko nie tylko popieramy przestępczy proceder, ale także sami możemy mieć nieprzyjemności przy kontroli podczas transportu do domu - przypomina Wojciech Cisak, ze Straży Leśnej w Staszowie.
Kupując choinkę żywą pamiętajmy, żeby miała lśniące, żywo zielone igły, które mocno trzymają się gałęzi. Miejsce ścięcia powinno być świeże, jasne, niezaschnięte (twarda żywica to znak, że drzewko zostało ścięte dużo wcześniej). Aby żywe drzewko jak najdłużej zachowało swoją świeżość najlepiej jest osadzić je z dala od ciepłego kaloryfera, w doniczce z ziemią i często podlewać.
- Niezależnie jednak od gatunku drzewka pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby w czasie świąt pod choinką znaleźć szczęście na cały rok - dodaje Grzegorz Szałas.