W Nisku odbyła się 3 edycja Festiwalu Nauki Klubu Młodego Odkrywcy.
Gospodarzem spotkania młodych miłośników fizyki, matematyki i przyrody było Gimnazjum nr 2, to właśnie tam odbyła się wystawa i warsztaty naukowe. Spotkanie rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, który w dynamicznych układach tanecznych przedstawił spektakl pt.: „Ogień” i „Woda”, tym samym przybliżając tematykę nauk przyrodniczych i wprowadzając w klimat festiwalu.
W Sali gimnastycznej przygotowano blisko 50 niezwykłych stanowisk na których przeprowadzano doświadczenia z fizyki, chemii, biologii i geografii.
Klub „Mały fizyk” z Gimnazjum nr 1 w Nisku przygotował bardzo ciekawe doświadczenie pt: „Pasta dla słonia”, które prezentowało proces rozkładu nadtlenku wodoru oraz „fontannę Herona”. Uczniowie tłumaczyli jak to możliwe, że woda sama tryska do góry. Nad stolikami „Małego fizyka” unosił się „wirujący pierścień z baloników”, na przykładzie, którego uczniowie przybliżyli prawo Bernoulliego i tłumaczyli lewitację baloników. Uwagę zwracał model szkieletu człowieka, przy którym można było się dowiedzieć, co się dzieje, gdy nasze kości zostaną pozbawione podstawowego budulca – wapnia i jak wentylujemy nasze płuca. Pokazano również zasadę działania oczyszczalni ścieków i zjawisko konwekcji. Wśród najmłodszych, największym zainteresowaniem cieszyła się „ciecz nienewtonowska”.
Klub „Da Vinci” z Gimnazjum nr 2 zaproponował doświadczenia z wodą i powietrzem, wykazując istnienie ciśnienia i wykorzystanie go w życiu codziennym, np. stawianie baniek, picie napojów przez słomkę, gaszenie płomienia świecy. Model turbiny wodnej i silnika pozwolił wyśnić przemianę jednej formy energii na drugą. W doświadczeniu „siła papieru” dzieci i gimnazjaliści mieli do czynienia z zależnością między siłą nacisku ciał
a powierzchnią, na którą to ciało naciska.
Klub Młodego Odkrywcy „Delta3” z Gimnazjum nr 3 podczas zabaw z elektrostatyką demonstrował jak wprawiać w ruch metalowe puszki i papierowe tulejki oraz pokazał lewitujące wstążki. Na stoliku obok uczniowie badali kiedy woda będzie dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego, wyjaśniali zjawisko konwekcji podczas mieszania kolorowych cieczy oraz za pomocą soku z czerwonej kapusty wykazywali w jakich produktach znajduje się skrobia.
Wystawa modelarzy Archiwum prywatne - Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska robotyki i modelarskie. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym prezentowali roboty, które startowały w światowym finale Konkursu Budowy i Programowania Robotów na Florydzie. Uczestnicy niżańskiego Festiwalu Nauki mogli również sprawdzić się w roli konstruktora i operatora robotów. Przy stoisku modelarskim nie tylko można było podziwiać wspaniałe prace dzieci, przedstawiające rycerzy na koniach, kozaków na wozach, słonia, żyrafy, ale również popracować warsztatowo. Podczas trwania festiwalu prowadzone było także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy Medyczni z Niska fachowo objaśniali procedury postępowania w takich sytuacjach kryzysowych – opowiadała Anna Dybka, jedna z organizatorów festiwalu.
Pokaz pierwszej pomocy Archiwum prywatne Dla najmłodszych, harcerze Hufca ZHP Nisko przygotowali wiele atrakcji: malowanie twarzy, gry edukacyjne, dekoracje balonowe. Animatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy o znanych fizykach i wynalazcach, postaciach przedstawionych przez uczniów pierwszej klasy gimnazjalnej.