Bogactwo wydarzeń przerosło oczekiwania samych organizatorów.
- Przygotowując program obchodów Roku Stanisława Jachowicza miałyśmy lekkie obawy, czy podołamy stawianym sobie celom - wyjawiła Maria Pałkus, jedna z inicjatorek poświęcenia roku 2016 pamięci poety rodem z Dzikowa. - Tymczasem okazało się, że liczba wydarzeń przerosła nasze oczekiwania i udało się zrobić więcej aniżeli planowaliśmy. Pragnę zaznaczyć, że wszystko udało się zrealizować dzięki doskonałej współpracy grona osób reprezentujących różne instytucje miejskie. Ale szczególne podziękowania należą się moim koleżankom i kolegom z Gimnazjum nr 1, czyli Kindze Działdowskiej, Krystynie Sadurze-Pałac, Barbarze Śledź, Dorocie Ziętek, Anecie Majce, Ewie Miękinie oraz Krzysztofowi Watraczowi, z którymi utworzyliśmy komitet organizacyjny.
Uroczyste podsumowanie i zakończenie Roku Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu odbyło się w Gimnazjum nr 1, noszącym imię autora „Bajek i powiastek”.
Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali specjalny program, podczas którego w ramach prezentacji multimedialnej „Kalejdoskopem przez Rok Jachowicza” przybliżone zostały wszystkie wydarzenia dedykowane poecie z Dzikowa, zorganizowane w Tarnobrzegu.
W dowód uznania i wdzięczności w imieniu komitetu organizacyjnego podziękowania za zaangażowanie się w obchody Roku Jachowicza przedstawicielom tarnobrzeskich placówek i instytucji złożyła dyrektor szkoły Jolanta Mudzik. Wśród wyróżnionych znalazła się także nasza redakcja Sandomierskiego Gościa Niedzielnego.
Podczas uroczystości ogłoszono również zwycięzców konkursu kaligraficznego, w którym wzięli udział uczniowie szkół noszących imię S. Jachowicza z całej Polski.
Zwyciężczynią okazała się Dominika Łabędzka ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Warszawie, drugie miejsce przypadło Agacie Rębisz z tarnobrzeskiego Gimnazjum nr 1, a trzecie natomiast Barbarze Węgrzyn z SP nr 1 w Bochni.
Wyróżnienia jury postanowiło przyznać Paulinie Zuzi z SP w Bochni, Emilii Zioło z SP w Furmanach i Agnieszce Rębisz z Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu.
- Jestem przekonana, że zarówno twórczość, jak i sama postać Jachowicza dzięki tak wielu i tak różnorodnym wydarzeniom są dużo lepiej znane - mówiła Maria Pałkus, polonistka w Gimnazjum nr 1. - Przez cały rok robiliśmy co tylko mogliśmy, by upowszechnić osobę poety i jego dokonania. Mimo, iż w sposób szczególny swoje działania ukierunkowaliśmy na dzieci i młodzież, nie pominęliśmy również dorosłych, których zachęcaliśmy np. do udziału w konkursach, w tym na opowiadanie z morałem.