GN 47/2020 Archiwum

Idziemy jedną, dobrą drogą

Spotkanie z bp Dimitriosem Salachasem na temat nowych regulacji prawnych promulgowanych przez papieża Franciszka.

W Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbyło się spotkanie z biskupem Dimitriosem Salachasem z Aten, światowej sławy specjalistą z dziedziny prawa kanonicznego, na temat nowych regulacji prawnych Ojca Świętego Franciszka dotyczących sakramentu małżeństwa oraz przynależności kościelnej.

Zostały one ogłoszone w motu proprio „De Concordia inter Codices" z 15 IX 2016 r.

W spotkaniu uczestniczyli prawnicy z kilku diecezji i z KUL oraz  księża, klerycy i doradcy życia rodzinnego z Diecezji Sandomierskiej.

Otwierając spotkanie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Ojciec św. Franciszek otwiera szeroko podwoje Kościoła i wychodzi przez nie do świata, aby nieść wszystkim radość Ewangelii.

Idziemy jedną, dobrą drogą   Spotkanie odbyło się w Domu Kotlickim ks. Tomasz Lis /Foto Gość - To znajduje wyraz nie tylko w jego wypowiedziach, gestach, ale i w ustawodawstwie, które rozwija się bardzo dynamicznie. Wyrazem naszej jedności z Biskupem Rzymu będzie wsłuchiwanie się w jego głos. Jednocześnie ludzie oczekują od duszpasterzy, katechetów, doradców rodzinnych, kompetentnych porad i wskazówek z zakresu prawa kanonicznego, teologii, etyki itd. To wszystko wpisuje się w nasze powołanie. Pan Jezus zaprosił nas przecież do współpracy w dziele zbawienia, polecił iść i głosić Ewangelię, wyprowadzać z błędu i wskazywać właściwą drogę. – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

W pierwszej części wykładu bp Salachas wyjaśnił, że przynależność do Kościoła nabywa się przez przyjęcie chrztu. Wraz z nim dziecko rodziców katolickich zostaje włączone albo do Kościoła łacińskiego albo do jednego z 23 katolickich Kościołów wschodnich. Włączenie do konkretnego Kościoła zależy nie tyle od miejsca chrztu, czy od szafarza sakramentu lecz od tego do jakiego Kościoła należą rodzice dziecka. Nowe decyzje Ojca św. Franciszka pozwoliły na ujednolicenie przepisów w tej dziedzinie pomiędzy Kodeksem Prawa Kanonicznego Kościoła łacińskiego i Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich. Dotyczy to szczególnie sytuacji w których jedno z rodziców należy do Kościoła rzymsko-katolickiego, a drugie do jednego z katolickich Kościołów wschodnich lub kiedy jedno jest katolikiem (bez względu na obrządek) a drugie prawosławnym, czy protestantem.

Prelegent mówił także o tym, że zgodnie z nowymi przepisami ogłoszonymi przez papieża Franciszka diakoni i świeccy nie mogą asystować przy zawieraniu małżeństw w których jedna ze stron jest katolicka, a druga należy do katolickiego Kościoła wschodniego lub do Kościoła prawosławnego. Zgodnie bowiem z tradycją wschodnią, do ważności sakramentu małżeństwa konieczne jest błogosławieństwo kapłana.

Następnie odbyła się dyskusja nad konkretnymi sytuacjami, z którymi spotykają się duszpasterze, katecheci i doradcy rodzinni w swojej codziennej posłudze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama