Nowy numer 15/2024 Archiwum

Ukryte pasje

Nauczyciele zaprezentowali swoje zainteresowania i talenty.

W Bibliotece Pedagogicznej odbyło się otwarcie wystawy prac w ramach II Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli. Swoje bardzo różnorodne dzieła zdecydowało się wystawić ponad 30 pedagogów zarówno czynnych zawodowo, jak i już emerytowanych. – Niektórzy z autorów są wykwalifikowanymi artystami, znanymi, mającymi za na swoim koncie publikacje, wystawy, inni natomiast bardzo rzadko wystawiali swoje prace albo też wcale, w obawie przed porównywaniem ich z kolegami profesjonalistami – mówiła Anna Żarów, dyrektorka Biblioteki Pedagogicznej. – Dzięki przeglądowi możemy przekonać się, jak bardzo twórczymi osobami są nauczyciele, gdyż bez kreatywności trudno wykonywać nauczycielski zawód.

Na ekspozycji czynnej do końca grudnia br. można zobaczyć całe spectrum twórczości pedagogów z powiatu tarnobrzeskiego. Obok licznych obrazów olejnych, pastelowych, rysunków prezentowane są rzeźby, płaskorzeźby, dorobek pisarski, rzemiosło artystyczne, a nawet autorskie projekty odzieży damskiej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek oraz prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja książki Lucyny Łysiak-Kosowskiej „Legendy i opowieści niezwykłe w widłach Wisły i Sanu”. Autorka wyjawiła tajniki swojego warsztatu, a także źródła, z jakich czerpała przy pisaniu publikacji. Okazało się, że najbardziej miarodajnego i najbogatszego materiału dostarczyły jej opowieści, wspomnienia najstarszych mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego, dodatkowo interesujących się przeszłością swojej małej ojczyzny. – Przede wszystkim nieocenionym źródłem okazali się pani Zofia Łysiak, pan Leopold Wydra oraz obecny dzisiaj wśród nas pan Jan Puk, znany i ceniony twórca ludowy z Trześni – mówiła autorka książki, będąca nauczycielką historii w Zespole Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach.

Autorka zgromadziła legendy i opowieści zarówno te najstarsze, liczące po kilka wieków, jak i całkiem współczesne, np. o UFO. Naturalnie nie brakuje tu podań o złośliwych diabłach i zjawach uprzykrzających życie mieszkańcom wiosek leżących w widłach Wisły i Sanu. Lucyna Łysiak-Kosowska przytoczyła fragment najstarszej legendy opowiadającej o złotym bożku ukrytym na Górze Plebańskiej w Gorzycach, która otwiera cykl niesamowitych i niezwykłych opowieści.

Książka jest bogato ilustrowana rysunkami autorstwa młodej artystki Yekatsiaryny Pshanichnayej-Kosowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy