Nowy numer 47/2020 Archiwum

Mogą pakować walizki

Szóstka szczęśliwców, którzy wykazali się najlepszą znajomością Unii Europejskiej, pojedzie do Brukseli.

Wyjazd studyjny do Brukseli był nagrodą w tegorocznej, szóstej już edycji konkursu „Świadomy Młody Obywatel”, organizowanego tym razem przez Stowarzyszenie Tarnobrzeżanie.pl na czele z jego prezesem Mirosławem Plutą, który odbył się w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Tarnobrzegu oraz powiatu tarnobrzeskiego postanowiło powalczyć o wizytę w stolicy Belgii. Do rozwiązania mieli test składający się z 30 pytań dotyczących Unii Europejskiej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz sprawdzaniem odpowiedzi czuwała komisja konkursowa pod przewodnictwem Magdaleny Wrońskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Tarnobrzeżanie.pl. Po sprawdzeniu wszystkich prac stało się jasne, że niekwestionowanym zwycięzcą, który zgromadził maksymalną liczbę punktów, został Jakub Furmański z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu. Ponieważ okazało się, że pięć osób zdobyło tyle samo punktów, czyli po 29, komisja zorganizowała zgodnie z regulaminem dogrywkę, podczas której uczestnicy odpowiadali słownie na zadawane pytania. I tak drugie miejsce zajęła Dominika Burkiewicz z Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie, trzecie zaś Kamil Kaczmarek z 1 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

– Nasza świadomość kształtuje się całe życie. Czasami konkurs, taki jak ten dzisiejszy, oferujący wyjazd do Brukseli, czasem wizyta w Sejmie może zmienić wasze życie, ale i pozwolić ukształtować was i wasze poglądy – zwrócił się do młodzieży Mirosław Pluta. – Taki cel ma organizowany przez nas konkurs. Abyście potrafili wykorzystać szanse oferowane przez Unię Europejską, abyście mieli świadomość, że posiadacie takie same prawa jak każdy obywatel państw należących do wspólnoty. Możecie tam studiować, pracować, a decyzja o tym należy tylko do was.

Tegoroczna edycja konkursu, który narodził się w 2011 r. z inicjatywy Mirosława Pluty, wówczas posła na Sejm RP, dotyczył znajomości Unii Europejskiej. W latach poprzednich uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o polskim parlamencie, samorządzie.

– Pomysł na zorganizowanie konkursu zrodził się w grupie osób, z którymi współpracuję do dzisiaj. Zastanawialiśmy się nad atrakcyjnymi propozycjami skierowanymi do młodzieży, które dawałyby im szansę na coś więcej niż tylko konkursową nagrodę. Postanowiliśmy zaangażować w realizację owej idei posłów, eroparlamentarzystów, którzy chętnie na nasze propozycje odpowiedzieli. I tak powstał konkurs „Świadomy Młody Obywatel”. Dotychczasowe edycje skierowane były tylko do młodych, ale mam pomysł, by w przyszłym roku poszerzyć to grono o seniorów. Zaś tematów konkursowych nie brakuje. Warto poruszyć kwestie dotyczące społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości. Tematów z pewnością nie zabraknie – stwierdził Mirosław Pluta.

Patronat nad konkursem objęli europosłanka Elżbieta Łukacijewska, starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek oraz prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama