Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dopalacze to śmiertelne zagrożenie

Około 150 osób rocznie umiera po ich zażyciu. Medycyna jest na razie bezbronna.

39 prelegentów, w tym 17 z zagranicy, zjechało na VI Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Zdrowa rodzina – zdrowe społeczeństwo”.

Konferencja odbyła się w Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli. Przebiegała zaś pod patronatem Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Zdrowie a rodzina   Zdrowie a rodzina
Uczestnicy wysłuchali 39 prelegentów
Andrzej Capiga /Foto Gość
– Tematyka konferencji jest ściśle związana z misją naszego uniwersytetu. Nasze czasopismo wydziałowe „Społeczeństwo i Rodzina” także podejmuje tematykę pedagogiczną i socjologiczną. Bezpośrednim zaś bodźcem do zorganizowania konferencji na ten właśnie temat są konkretne plany uruchomienia w roku akademickim 2017/20178 na KUL w Stalowej Woli pielęgniarstwa. Gromadzimy już kadrę i przygotowujemy się do tego wydarzenia także pod względem naukowym – powiedział ks. dr hab. Roman B. Sieroń, prof. KUL, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Szczególne zainteresowanie uczestników konferencji wzbudził wykład prof. dr. hab. Mariusza Jędrzejki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który bardzo barwnie i z przejęciem mówił o nowych zagrożeniach czyhających na młodego człowieka. Wśród nich na czołowe miejsce wysuwają się dopalacze. – Zupełnie nie wiemy, jak leczyć osoby uzależnione od dopalaczy. Nie ma też dla nich miejsca w placówkach medycznych. Stare narkotyki powodowały wprawdzie uzależnienie, ale odwracalne zdrowotne szkody i niską śmiertelność. Dziś nowe substancje zaburzają od razu kilka układów, w tym układ oddechowy i krążenie. Następują zmiany o nieodwracalnym charakterze. Plus wysoka śmiertelność – około 150 osób rocznie – przestrzegał profesor.

Zdrowie a rodzina   Zdrowie a rodzina
Wykład prof. Jędrzejki był bardzo sugestywny
Andrzej Capiga /Foto Gość
Tuż po wykładzie odbyły się warsztaty metodyczne pt „Agresywne gry komputerowe oraz ryzykowne zachowania w sieci – wpływ na rozwój emocjonalny, zdrowie psychiczne i zachowania społeczne”, który przygotowali wspólnie WZPiNoS KUL w Stalowej Woli i Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie-Milanówku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama