Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zasłużeni dla regionu

- Historię tworzą ludzie i im w dużej mierze poświęcony jest obecny numer - stwierdził Jerzy Sudoł.

W wypełnionej sali kameralnej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie odbyła się promocja trzynastego numeru „Zeszytów Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego”. - Tak się złożyło, że praca przy obecnej edycji „Zeszytów” była najłatwiejsza i nie przysporzyła żadnych nieprzewidzianych trudności. Zatem można powiedzieć, że to chyba dzięki owej szczęśliwej trzynastce - żartował Krystian Rzemień, dyrektor SOK.

Prowadzący spotkanie Jerzy Sudoł przybliżył zawartość najnowszego numeru periodyku nowodębskiego towarzystwa, zaznaczając, iż tematyka poruszana na jego stronach zapowiada wielką rocznicę, jaką będziemy świętować za dwa lata, czyli 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. - Są to artykuły dr. Stanisława Lisa o Szkole Ludowej w Ślęzakach, powstałej w 1874 r. w wyniku reformy oświaty w zaborze austriackim, dzięki której tzw. Galicja stała się kuźnią przyszłej kadry urzędniczej w wolnej Polsce oraz tekst Tomasza i mój o Krzyżu Grunwaldzkim, odsłoniętym w 1910 r. Uroczystość sprzed ponad wieku świadczyła o żywym patriotyzmie tutejszej społeczności i jej dążeniu do wolności.

W  numerze nie mogło zabraknąć akcentu podkreślającego obchodzony w tym roku jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski. O uroczystościach organizowanych z tej okazji w Nowej Dębie napisał Krystian Rzemień, który w skrócie omówił swój artykuł. O wydarzeniu ważnym dla nowodębskiej społeczności, podczas którego odsłonięty został pamiątkowy obelisk oraz krzyż. - Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu naszych Rycerzy Kolumba oraz wiernych z parafii, którzy podjęli się realizacji mojej idei - wyjaśnił, obecny na spotkaniu, ks. prał. Mieczysław Wolanin, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. - 11 listopada tego roku mogliśmy przeżywać uroczystość poświęcenia krzyża i obelisku z pamiątkową tablicą, w której uczestniczył biskup senior Edward Frankowski. Wybór miejsca na pomnik nie był przypadkowy, albowiem na osiedlu Północ nie było dotychczas żadnej kapliczki, krzyża, żadnego symbolu chrześcijańskiego - zaznaczył ks. Wolanin.

Wiele miejsca obecny numer „Zeszytów” poświęca osobom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności. Ks. Marek Flis, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu, przybliżył postaci Józefa Wojnasa, nauczyciela m.in. w Gimnazjum im. hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu, założyciela Szkolnego Klubu Sportowego „Orlęta” i działacza społecznego zmarłego w 1974 r. oraz Jacka Pastusińskiego, wybitnego trójskoczka, olimpijczyka z Seulu.

Podczas spotkania wspominano również postać lekarza Zdzisława Jabłońskiego, wybitnego chirurga, społecznika, o którym mówił m.in. jego syn Łukasz Jabłoński. Lekarza wspominała także Agnieszka Markowicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie, w którym Z. Jabłoński pracował przez 19 lat.

Osobę znanej i cenionej nauczycielki Bronisławy Lis przypomniała jej uczennica, a następnie koleżanka z pracy Genowefa Sawuła.

Prowadzący spotkanie redaktor „Zeszytów” zachęcał ponadto do lektury homilii wygłoszonej przez ks. Stanisława Haręzgę na pogrzebie ppłk. Kazimierza Bogacza ps. „Bławat” oraz wierszy Anny Sadowskiej, pracującej w nowodębskim szpitalu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy