Nowy numer 48/2020 Archiwum

Skrzydła dla Sokoła

6,5 mln zł ma kosztować rozbudowa NCK w Nisku. Budynek wzniesiono w 1904 r.

Samorządy Niska, Stalowej Woli i Pysznicy podpisały partnerską umowę, w ramach której realizowany będzie wspólny projekt pt. "Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola". Gminy dzięki temu mają większe szanse na pozyskanie dofinansowania.

W ramach tego projektu Nisko chce na przykład przebudować i rozbudować ponadstuletnią siedzibę Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół". Zakupi sprzęt i niezbędne wyposażenie do prawidłowego funkcjonowania tej placówki. Powstanie też parking. Inwestycja to wydatek około 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 2 mln. Resztę dołoży samorząd.

Sokół w Nisku   Sokół w Nisku
Zagospodarowane będzie otoczenie NCK
Archiwum GiM Nisko
NCK „Sokół” mieści się w budynku wybudowanym jeszcze w 1904 r. W przeszłości był on siedzibą niżańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Później pełnił funkcję kina. Obecnie mieści NCK – jedyną instytucją kultury w gminie.

– Z powodu lokalowych ograniczeń większość zajęć prowadzona jest w PSP nr 1. W sali gimnastycznej tej szkoły prowadzone są zajęcia taneczne (około 130 uczestników) czy sekcji mażoretek (60). NCK nie posiada pracowni muzycznej, fotograficznej, wokalnej, plastycznej oraz sal baletowo-tanecznej i chóralnej. Brakuje także sali multimedialnej. Kino zaś, pełniące także funkcję sali widowiskowej, nie posiada zaplecza technicznego, magazynowego oraz żadnej garderoby – mówi Adrian Starzomski, rzecznik prasowy GiM w Nisku.

– Jest wstydem, bo tak to należy ująć, żeby miasto powiatowe miało tylko salę kinową. To jest żadna baza kulturalna. Stąd za punkt honoru stawiamy sobie rozbudowę NCK. Przygotowania trwały dość długo z uwagi na to, że budynek „Sokoła” jest chronionym zabytkiem – dodaje Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Sokół w Nisku   Sokół w Nisku
Zabytkowe ściany zostaną zachowane
Andrzej Capiga /Foto Gość
Prace rozpoczną się w przyszłym roku, a zakończą w 2018. Nowy „Sokół” będzie o jedną trzecią większy od starego. – Będzie podpiwniczenie z magazynami na rekwizyty oraz toalety. Na parterze znajdzie się miejsce na salę widowiskową ze sceną, trzy sale: wokalną, muzyczną i fotograficzną, które w razie potrzeby zamienią się w garderoby, oraz foyer na wystawy. Piętro wyżej z kolei zajmą pracownicy administracyjny, dyrektor i sala konferencyjna z zapleczem multimedialnym oraz dwie pracownie. Poddasze zostanie zaadaptowane na kolejne dwie pracownie: taneczno-baletową i chóralno-wokalną – wylicza Alicja Sochacka, dyrektorka NCK „Sokół” w Nisku.

Obecnie z NCK „Sokół” korzysta ponad 300 dzieci. Rocznie przewija się około 2 tys. dorosłych.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama