Nowy numer 28/2018 Archiwum

Powrót generała

Pomnik Pamięci gen. Kazimierza Sosnkowskiego stanie w Antoniowie w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stanie obok Zespołu Szkół, który od 2014 r. nosi imię generała. Pomysł budowy pomnika zrodził się dwa lata temu, podczas nadawania szkole sztandaru. W styczniu tego roku natomiast zawiązał się dwunastoosobowy komitet, w którego składzie są radni, sołtysi, nauczyciele, lokalni przedsiębiorcy, dyrektor szkoły oraz wójt. Pierwszym zadaniem komitetu był wybór wykonawcy pomnika. Spośród trzech zgłoszeń, najbardziej spodobał się projekt zaproponowany przez artystę z Janikowa Ksawerego Dąbrowskiego, pokazujący gen. Kazimierza Sosnkowskiego w naturalnej wysokości stojącego obok dziewczynki z chryzantemami (tej, która w 1938 r. witała go w Antoniowie). Pomnik, wykonany z białego piaskowca, razem z cokołem będzie miał około 3,5 m wysokości.

20 listopada harcerze z ZS w Antoniowie zbierali pieniądze na ten cel (potrzeba około 60 tys. zł.). Zebrali ponad 4,3 tys. złotych. Idea bowiem jest taka, iż pomnik powinni ufundować sami mieszkańcy. Dzień wcześniej (w dniu urodzin generała) uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w Mszy św. w intencji gen. Kazimierza Sosnkowskiego, która została odprawiona w archikatedrze Św. Jana w Warszawie, tam gdzie znajdują się jego prochy i popiersie.

W 1938 r.  gen. Kazimierz Sosnkowski wmurowywał kamień węgielny pod budowę szkoły w Antoniowie. W szkole zachowało się przemówienie generała z tego właśnie dnia.  „Przybyliśmy tu z bliska i z daleka, aby uczestniczyć w akcie poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę szkoły, gdzie naukę mają pobierać chłopskie dzieci i wnuki. Pełną najgłębszego wyrazu jest dla mnie uroczystość, która jednoczy przedstawicieli wojska narodowego z ludem wiejskim, w chwili, gdy kapłan polski znakiem Boga błogosławi miejsce, gdzie ma powstać nowy przybytek oświaty” - czytamy w przemówieniu generała.

Rok 1938. Powitanie generała w Antoniowie   Pomnik generała
Rok 1938. Powitanie generała w Antoniowie
Archiwum szkoły

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma