Wierni zgromadzeni w tarnobrzeskiej świątyni prosili, dziękowali i przyrzekali swemu Jedynemu Panu i Królowi.
W kościele pw. Miłosierdzia Bożego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dokonał „Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana” w imieniu całej diecezji. Treść Jubileuszowego Aktu bp Nitkiewicz odczytał na zakończenie Mszy św. koncelebrowanej wspólnie z duchownymi tarnobrzeskich parafii.
W homilii nawiązał do zakończonego Roku Miłosierdzia oraz sobotniej uroczystości, która odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.
– Kościół i ludzie głęboko wierzący mogą wydawać się przegrani wobec międzynarodowej koalicji sił politycznych i biznesowych wrogich chrześcijaństwu, czy wobec laickości mediów i kultury głównego nurtu. Są osoby i całe znaczące środowiska, które nie chcą, aby Chrystus panował w ludzkich sercach, aby Jego Ewangelia była słyszalna i kształtowała rzeczywistość. 1050 lat chrześcijaństwa na polskiej ziemi to dla nich smutny jubileusz. Dlatego usiłują nas przekonać do swoich blichtrowych racji, zniechęcić, zawstydzić, utrudnić życie – mówił bp K. Nitkiewicz w homilii. – Mamy tego świadomość, jednak zamiast wrogiej konfrontacji wybieramy drogę zwyciężania zła dobrem. Ileż wspaniałych inicjatyw charytatywnych, edukacyjnych i kulturalnych zostało podjętych w mijającym roku jubileuszowym dzięki zaangażowaniu kapłanów oraz ofiarności wiernych. One zbliżyły nas do Jezusa i do siebie nawzajem. Jubileuszowy akt przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana jest drogą do tego, aby zjednoczyć się z Nim jeszcze mocniej. Dla chrześcijanina najważniejsza jest jedność z Chrystusem, gdyż ona stanowi gwarancję zbawienia. Jeśli naprawdę uznaję Go za mojego króla i pana, pozwalam się prowadzić Ewangelii, zbawienie urzeczywistnia się już teraz, zgodnie ze słowami skierowanymi do Dobrego Łotra: „dziś jeszcze będziesz ze mną w raju”. Nie ma przecież nic ważniejszego. A jeśli naprawdę kocham Ojczyznę, chcę dla niej takiego samego dobra – dodał hierarcha.
W Mszy św. uczestniczyli obok tarnobrzeżan członkowie ruchów intronizacyjnych na czele z diecezjalną animatorką Ewą Rokoszewską oraz przedstawiciele władz miasta z prezydentem Grzegorzem Kiełbem.
W zakończonym Roku Jubileuszowym tarnobrzeska świątynia pw. Miłosierdzia Bożego była jednym z kościołów stacyjnych w diecezji sandomierskiej. W ciągu 12 miesięcy przez Bramę Miłosierdzia pielgrzymowały osoby indywidualne oraz zorganizowane grupy, w tym wierni ze wszystkich parafii Tarnobrzega.