Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wychwalali miłosierdzie

Kompozycje muzycznych geniuszy w mistrzowskim wykonaniu zabrzmiały na zakończenie Roku Miłosierdzia.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, w ramach dziękczynienia za przeżyty Rok Jubileuszowy oraz parafialnego odpustu, odbył się koncert „Miłosierdzie Pana wychwalajmy”. Przed tarnobrzeską publicznością wystąpili: wybitne śpiewaczki operowe i kameralne – sopranistka Katarzyna Zając-Caban i mezzosopranistka Agnieszka Makówka, oboista Mieczysław Pawlak oraz jako organistka Aleksandra Nawe. W programie znalazły się utwory największych kompozytorów muzyki klasycznej. Zabrzmiały bowiem kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonia Vivaldiego, Georga Friedricha Händla, Gabriela Faurégo, Vincenzo Belliniego, Antonina Dwořáka oraz Astora Piazzoli, znanego powszechnie jako wirtuoza tanga. Na bis, którego domagała się publiczność, artyści wykonali „Ale Maria” skomponowana przez rosyjskiego kompozytora Władimira Wawiłowa, powszechnie przypisywana Giulio Cacciniemu.

Artyści występujący w dzisiejszym koncercie nie są obcy tarnobrzeskiej publiczności, zwłaszcza zaś Aleksandra Nawe z urodzenia tarnobrzeżanka, która bardzo chętnie występuje i przyciąga do rodzinnego miasta znane w świecie muzyki osobistości, zwłaszcza zaś swych kolegów oraz obecnych i byłych studentów. A. Nawe jest bowiem pracownikiem naukowym z tytułem doktora habilitowanego w Katedrze Kameralistyki Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Łodzi.

– Ta muzyka i w dodatku w tak wspaniałym wykonaniu przenosi człowieka na jakieś wyżyny estetycznych i duchowych doznań. Jestem ogromnie wdzięczna ks. Adamowi Markowi za to, że stara się nam mieszkańcom Tarnobrzega dostarczać duchowych uczt. Bo to była uczta nad ucztami – stwierdziła pani Izabela.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma