Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wychwalali miłosierdzie

Kompozycje muzycznych geniuszy w mistrzowskim wykonaniu zabrzmiały na zakończenie Roku Miłosierdzia.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, w ramach dziękczynienia za przeżyty Rok Jubileuszowy oraz parafialnego odpustu, odbył się koncert „Miłosierdzie Pana wychwalajmy”. Przed tarnobrzeską publicznością wystąpili: wybitne śpiewaczki operowe i kameralne – sopranistka Katarzyna Zając-Caban i mezzosopranistka Agnieszka Makówka, oboista Mieczysław Pawlak oraz jako organistka Aleksandra Nawe. W programie znalazły się utwory największych kompozytorów muzyki klasycznej. Zabrzmiały bowiem kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonia Vivaldiego, Georga Friedricha Händla, Gabriela Faurégo, Vincenzo Belliniego, Antonina Dwořáka oraz Astora Piazzoli, znanego powszechnie jako wirtuoza tanga. Na bis, którego domagała się publiczność, artyści wykonali „Ale Maria” skomponowana przez rosyjskiego kompozytora Władimira Wawiłowa, powszechnie przypisywana Giulio Cacciniemu.

Artyści występujący w dzisiejszym koncercie nie są obcy tarnobrzeskiej publiczności, zwłaszcza zaś Aleksandra Nawe z urodzenia tarnobrzeżanka, która bardzo chętnie występuje i przyciąga do rodzinnego miasta znane w świecie muzyki osobistości, zwłaszcza zaś swych kolegów oraz obecnych i byłych studentów. A. Nawe jest bowiem pracownikiem naukowym z tytułem doktora habilitowanego w Katedrze Kameralistyki Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Łodzi.

– Ta muzyka i w dodatku w tak wspaniałym wykonaniu przenosi człowieka na jakieś wyżyny estetycznych i duchowych doznań. Jestem ogromnie wdzięczna ks. Adamowi Markowi za to, że stara się nam mieszkańcom Tarnobrzega dostarczać duchowych uczt. Bo to była uczta nad ucztami – stwierdziła pani Izabela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama