Po raz trzeci na Zamku Tarnowskich w Dzikowie została wręczona Nagroda im. dr. Michała Marczaka.
W tegorocznej edycji kapituła nagrody postanowiła docenić pracę i działalność dr. Janiny Stadnik z Tarnobrzega.
W laudacji wygłoszonej na cześć nagrodzonej Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega i prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, podkreślił ogromny wkład Janiny Stadnik nie tylko w badania językoznawcze, ale również historyczne. Zaznaczył, iż dzięki swojej determinacji zdołała ocalić dla potomnych wspomnienia wielu znaczących dla regionu osób, w tym zmarłego przed kilkunastu dniami Mieczysława Szewca.
Nagrodę wręczył jej współfundator – starosta tarnobrzeski Paweł Bartoszek. Laureatka nie kryła wzruszenia i radości. – Przyznaję, że gdy otrzymałam wiadomość, iż przyznano mi nagrodę im. dr. Michała Marczaka nie wierzyłam. A później nastąpiła radość, gdyż zawsze miłe jest dostrzeganie i docenianie pracy, która w moim przypadku jest szczęśliwie także pasją – wyznała Janina Stadnik.
Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu znanego barda Jerzego Mamcarza.
Tegoroczna laureatka nagrody im. dr. Michała Marczaka urodziła się, jak sama zaznacza, w Miętnem w gminie Grębów. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoich badaniach wiele miejsca poświęciła gwarze mieszkańców Grębowa, onomastyce w tym toponimi, która stała się główną dziedziną jej zainteresowań. W 1990 r. uzyskała stopień doktorski przedstawiając pracę poświęconą toponimi dawnego powiatu tarnobrzeskiego.
Działalność naukową łączyła z pracą dydaktyczną, ucząc w Zespole Szkół zawodowych, przekształconych następnie w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu oraz wykładając w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu.
Jej aktywność naukowa oraz liczne publikacje zostały dostrzeżone i nagrodzone Medalem Franciszka Kotuli, który otrzymała w 1994 r. W 2006 r. natomiast została uhonorowana medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Od lat publikuje artykuły naukowe i popularyzatorskie w „Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych”, „Zeszytach Sandomierskich” oraz „Głosie Gminy Grębów”.
Z myślą o powołaniu nagrody, którą można by honorować lokalnych badaczy, zgłębiających i popularyzujących szeroko pojętą tematykę regionalną, wyszedł dr. hab. Tadeusz Zych, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego oraz dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Sam pomysł zaś narodził się w gronie członków Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, będącego oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Przemiany, jakie zaszły w Polsce po 1989 r. dały pierwszy mocny impuls do zainteresowania się dziejami, kulturą swej miejscowości, regionu. Dodatkową zachętą stało się wejście do Unii Europejskiej i wzrost świadomości oraz przywiązania do rodzinnych miejsc. Efektem owych zainteresowań są bardzo liczne publikacje naukowe, paranaukowe oraz popularyzatorskie zgłębiające przeszłość małych ojczyzn. Powstają one dzięki zapałowi wielu ludzi, poświęcających się badaniom, które przekuwają następnie w publikacje wydawane najczęściej własnym sumptem. – Chcieliśmy zwrócić uwagę różnych decydentów na tych ludzi, by mogli liczyć na jakieś konkretne wsparcie. To jeden aspekt powołania nagrody, drugim zaś była chęć upamiętnienia Michała Marczaka – wyjaśnia Tadeusz Zych.
Patron nagrody jest jedną z najbardziej zasłużonych i wiekopomnych postaci w dziejach Tarnobrzega. Historyk, regionalista, dzikowski bibliotekarz, który w 1927 r., a następnie w czasie II wojny światowej ratował przed zagładą bezcenne zbiory dzikowskie.