Mały jubileusz 5-lecia obecności w diecezji sandomierskiej obchodzili Rycerze Kolumba.
Z tej okazji w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz modlił się wspólnie z kapelanami rycerzy w intencji członków organizacji,ich rodzin oraz dzieł charytatywnych, których się podejmują.
Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, bp Nitkiewicz powiedział, że to, co było piękne w ziemskim życiu człowieka, przeżyje śmierć.
– Już teraz uczynki miłosierdzia czynią nasze człowieczeństwo piękniejszym i bogatszym. Otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy – zarówno w wymiarze doczesnym, jak i w perspektywie wieczności. Dopiero będąc miłosiernymi, naprawdę żyjemy. Kiedy natomiast czynimy zło, traktujemy drugiego człowieka w sposób instrumentalny albo zamykamy się na innych, okazując im obojętność, wówczas pogrążamy się w śmierci, obumieramy. „Życie traci się przez grzech, a zatrzymuje przez cnotę”, mówi starochrześcijański pisarz Pacjan z Barcelony – powiedział bp K. Nitkiewicz. – O tym, że więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu, wiedzą dobrze Rycerze Kolumba zaangażowani w działalność dobroczynną na całym świecie. Pragnę wyrazić radość z waszej obecności w diecezji sandomierskiej, a jednocześnie życzyć, abyście dalej, z jeszcze większym zapałem rozwijali prowadzoną działalność – życzył członkom organizacji.
W imieniu obecnych na uroczystości Rycerzy Kolumba za wspólną modlitwę bp. Nitkiewiczowi oraz duszpasterzom podziękował Tomasz Skulski z parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu.
Dalsza, mniej oficjalna część uroczystości odbyła się w salach domu parafialnego na os. Serbinów.
Rycerze świętowali w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu Marta Woynarowska /Foto Gość
Zaczątek działalności organizacji w diecezji sandomierskiej dali śp. ks. prał. Michał Józefczyk, proboszcz parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, śp. Janusz Czapla oraz Mirosław Sałek, którzy jako pierwsi zostali włączeni w poczet rycerzy. Uroczystość oficjalnej inauguracji funkcjonowania Rycerzy Kolumba w diecezji odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Do ich grona zostało przyjętych 43 nowych członków, w tym ośmiu kapłanów, mających pełnić rolę kapelanów.
Od początku obecności w diecezji Rycerze Kolumba mocno zaangażowali się przede wszystkim w działalność dobroczynną, inicjując wiele dzieł. Obok pracy charytatywnej silnie podkreślają swoje zaangażowanie w życiu Kościoła poprzez organizowanie Marszu Mężczyzn, festiwali i przeglądów pieśni i piosenek religijnych oraz udziału w Orszakach Trzech Króli. W ten sposób zaznaczają, że podstawą ich działalności jest wierność Kościołowi katolickiemu i jego nauce.
Organizacja Rycerzy Kolumba oficjalnie zainaugurowała swoją działalność 29 marca 1882 r. Inicjatorem powstania bratniego stowarzyszenia, gromadzącego mężczyzn, był ks. Michael McGivney, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny w New Haven (stan Connecticut w USA). Członkowie bractwa przysięgali bronić wiary, ojczyzny i rodzin.
Obecnie Rycerze Kolumba są obecni w kilkunastu krajach całego świata, skupiając w swych szeregach blisko 2 mln członków. W Polsce rozpoczęli swą działalność w 2006 r.