Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nić Ariadny

Uczniowie z Jeżowego realizują wspólny projekt z kolegami z Belgii, Węgier, Niemiec i Łotwy.

Zespół Szkół w Jeżowem, w ramach programu Erasmus+, realizuje 27-miesięczny międzynarodowy projekt pod nazwą „Nić Ariadny - jak wybrać najlepszą drogę z europejskiego labiryntu wielorakich możliwości kształcenia”. Program ten jest oparty na współpracy i wymianie zagranicznej szkół. Poza szkołą z Jeżowego biorą w nim również udział szkoły z Węgier, Niemiec i Łotwy, a podsumowujące prace nad projektem międzynarodowe spotkanie odbędzie się w Belgii.

- Projekt ma podnieść świadomość uczniów odnośnie znaczenia wspólnego europejskiego szkolenia na rynku pracy. Końcowym efektem trwającej ponad dwa lata współpracy będzie strona internetowa, na której młodzież będzie mogła znaleźć informacje odnośnie tego, jakich umiejętności i kwalifikacji potrzebują pracodawcy w poszczególnych krajach. Znajdą się tam także kontakty do potencjalnych pracodawców, biur pośrednictwa pracy i cenne wskazówki, jak skutecznie ubiegać się o zatrudnienie - tłumaczy Ryszard Mścisz, nauczyciel w ZS w Jeżowem.

Praca nad projektem rozpoczęła się od spotkania jego koordynatorów w Hanowerze. Zespół Szkół w Jeżowem reprezentowały dwie nauczycielki języka niemieckiego - Elżbieta Łagocka-Mękal (koordynator projektu) i Marta Kossak-Dec. Ustalono wówczas najważniejsze reguły oraz zasady dotyczące działania i pracy nad projektem.

- W każdym spotkaniu weźmie udział po 6 uczniów z każdej ze szkół wraz z nauczycielami języków obcych. Pierwsza grupa wychowanków ZS w Jeżowem od 4 do 11 grudnia wraz ze swoimi kolegami ze szkół europejskich będzie pracowała nad projektem w Gimnazjum w Lehrte w Niemczech. W trakcie tego tygodniowego spotkania uczniowie zapoznają się z systemem szkolnictwa w Niemczech, odbędą trzydniowe praktyki zawodowe w różnych zakładach pracy w Hanowerze oraz wezmą udział w jednodniowej wycieczce. Aby bliżej poznać kulturę, tradycję danego narodu, a przede wszystkim pogłębić znajomość języków obcych, młodzież podczas tygodniowych wizyt w krajach partnerskich będzie nocować u rodzin uczniów - dodaje R. Mścisz.

Pod koniec marca 2017 r. zaplanowano kolejny wyjazd uczniów na Węgry, a w listopadzie następnego roku nauczyciele, uczniowie, a także rodzice z Jeżowego będą gospodarzami spotkania uczniów w Polsce. Następne dwie wizyty - na Łotwie i w Belgii - wstępnie zostały zaplanowane na wiosnę i jesień 2018 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama