Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czas pomyśleć o śmierci

Modlitwa za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej.

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w kościoła diecezji modlono się o zbawienie dla tych, którzy przeszli przez bramę śmierci. W sandomierskiej bazylice wieczorem została odprawiona Msza św. za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej. Na wspólnej modlitwie pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza wzięli udział kapłani, siostry zakonne, klerycy oraz diecezjanie.

Pośród przybyłych diecezjan byli przedstawiciele parafii Baćkowice w której posługę proboszcza pełnił Sługa Boży biskup Piotr Gołębiowski, który zmarł 2 listopada 1980 r.

- Chociaż często spotykamy się z rzeczywistością śmierci, a dzięki nowym technologiom istnieje nawet dyskusyjna możliwość oglądania jej na żywo, myśl o tym, że kiedyś umrzemy jest mało obecna w naszej codzienności. Szkoda, bo pamiętając, że ziemska egzystencja dobiegnie kiedyś końca i będzie miała swój kres, wielu zwróciłoby może większą uwagę na swoje myśli, słowa i czyny, potraktowałoby życie poważniej – podkreślał w homilii biskup K. Nitkiewicz. Wezwał on zgromadzanych w katedrze do pełnego ufności przyjęcia Bożych planów dotyczących życia i śmierci. Zaapelował także o modlitwę o dobrą śmierć.

Wspominając o wydanych niedawno przepisach watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary odnośnie pochowania ludzkich szczątków, podkreślił konieczność szacunku dla ciała zmarłego. - Ono nie może być przedmiotem rywalizacji i  sporów pomiędzy firmami pogrzebowymi i administracją cmentarza. Zasługuje na godne potraktowanie. W ten sposób wyraża się szacunek dla osoby zmarłego i do jego najbliższych. „Obrzędy pogrzebu” nieprzypadkowo przypominają o tym, że ciało zmarłego było świątynią Ducha Świętego. Wierzymy jednocześnie, że ludzkie ciało w zmartwychwstaniu zostanie przekształcone i będzie służyło człowiekowi w nowy sposób – wskazywał bp K. Nitkiewicz.

Czas pomyśleć o śmierci   Krypty biskupów sandomierskich ks. Tomasz Lis /Foto Gość Po wspólnej modlitwie odbyła się procesja do podziemi bazyliki, miejsca spoczynku biskupów sandomierskich, gdzie modlono się o łaskę życia wiecznego dla zmarłych biskupów i kapłanów kościoła sandomierskiego.

Od 1 do 8 listopada krypty bazyliki są dostępne dla wiernych, którzy mają możliwość zwiedzenia i modlitwy przy grobach biskupów. Udostępnienie kryp znajdujących się w podziemiach bazyliki wynika z faktu, że w tych dniach wierni nawiedzający cmentarze lub krypty kościelne, gdzie spoczywają zmarli mogą uzyskać odpust zupełny na ogólnych warunkach i ofiarować go za zmarłych. Jest to także okazja, aby uczcić, pasterzy naszego lokalnego kościoła, którzy od dwu wieków otaczali troską wiernych tej diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama