Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Cenna inicjatywa

7 tys. 71 zł uzbierali wolontariusze podczas piątej kwesty na cmentarzu w Rudniku nad Sanem.

Gazeta parafialna „Wspólnota Trójcy Świętej” w Rudniku nad Sanem była inicjatorką renowacji zabytkowych nagrobków na miejscowym cmentarzu. - Podczas redakcyjnych spotkań zrodził się pomysł, by wzorem innych miast spróbować ocalić chociaż część niszczejących, ponad 200 - letnich zabytków naszego cmentarza. Staraniem redakcji, do tej pory, 45 nagrobków parafialnego cmentarza w Rudniku nad Sanem zostało wpisanych do rejestru zabytków ruchomych województwa podkarpackiego – powiedziała Danuta Kacprzyk  z gazety parafialnej.                                       

Podczas poprzednich czterech kwest, które zostały przeprowadzone pod wspólnym tytułem „Ratujmy zabytkowe groby”, darczyńcy też okazali się hojni. Pierwsza, w 2012 r., przyniosła bowiem 4 tys. 274 zł. Rok później -  5 tys. 716 zł. W 2014 r. uzbierano 7 tys. 310 zł, a w ubiegłym roku 6 tys. 470 zł.

Dzięki tym pieniądzom udało się odnowić nagrobki ks. Leonarda Lasockiego, dyrektora Państwowego Seminarium  Nauczycielskiego w Rudniku nad Sanem (nagrobek z ok.1931 r.), ks. Aleksandra Wyżykowskiego (ok. 1895) i jego rodziców,  Marii Radzińskiej i jej dzieci: Stasi, Henrysia i Olesia ( ok. 1907) i ostatnio  ks. Feliksa Sękiewicza (ok. 1920).

Renowacje nagrobków finansowo wsparł Wojewódzki Urząd Konserwatorski w Rzeszowie z siedzibą w Przemyślu oraz proboszcz ks. Waldemar Farion.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma