Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wypiękniały w tym roku

W tym roku odnowiono kolejne zabytkowe nagrobki na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.

Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu podczas kwesty zorganizowanej w ubiegłym roku, dzięki pomocy wielu wolontariuszy, zebrał sumę 13.857 zł na ratowanie kolejnych zabytkowych nagrobków na cmentarzu katedralnym, jednej z najstarszych nekropolii w regionie. Zarząd SKOCK zaproponował objęcie pracami konserwatorskimi w 2016 roku 4 obiektów zabytkowych na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu, a po analizie możliwości budżetowych wytypowano 3 - nagrobek Józefa Brodowskiego zm. 1884 r. sektor III, nagrobek Jana Gręby zm. 1825 r. sektor IV, nagrobek Pawła Kiełbasy zm. 1892 r. sektor III.

- Po wyłonieniu najlepszej oferty przez komisję przetargową zarząd podpisał umowę z wykonawcą 10 czerwca br. na odrestaurowanie 3 zabytkowych nagrobków. Wartość prac konserwatorskich wyceniono na 34.533 zł. Zostały one wykonane w terminie i odebrane komisyjnie 19 października - poinformował Janusz Sobolewski.

Wypiękniały w tym roku   Nagrobek Jana Gręby ks. Tomasz Lis /Foto Gość

SKOCK wziął udział w otwartym konkursie ofert na realizację w 2016 roku zadań publicznych z zakresu ochrony dóbr kultury, ogłoszonym przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. - Nasza oferta pn. „Prace konserwatorskie i zabezpieczające przy pomniku papieża Aleksandra na placu Św. Wojciecha w Sandomierzu” została przyjęta do realizacji. Otrzymaliśmy dotację celową w wysokości 24.900 zł. Wartość kosztorysowa przedsięwzięcia wyniosła 39.900 zł - dodał J. Sobolewski. Pozostałą kwotę wyasygnowali Urząd Miasta, parafia św. Józefa i SKOCK w równej wysokości. Prace konserwatorskie pomnika zostały zakończone i odebrane komisyjnie.

Wypiękniały w tym roku   Pomnik papieża Aleksandra Archiwum SKOCK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama