Człowiek, kapłan, patriota

Taki tytuł nosiła sesja naukowa w całości poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi.

W auli im. „Solidarności” w Stalowej Woli zgromadzili się księża, członkowie NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska, studenci KUL, uczniowie stalowowolskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wspomnienia bp. Edwarda Frankowskiego o jego mentorze i przyjacielu.

– Abp Ignacy Tokarczuk to była wyjątkowa osoba. Wiele mu zawdzięczam. Przede wszystkim to, iż mi zaufał. Był bardzo zainteresowany całą moją duszpasterską działalnością. Posłał mnie na studia a w Stalowej Woli, umożliwił tworzenie nowych, duszpasterskich placówek. Pierwsza powstała w Stalowej Woli-Południu, potem była parafia Matki Bożej Królowej Polski. Zaufał mi także, gdy tworzyliśmy "Solidarność". Abp Tokarczuk ciszył się wielkim autorytetem. Był człowiekiem mocnego charakteru i wrogiem socjalistycznego systemu. Mówił nam wprost: „Kto im uwierzył, już został oszukany” – wspominał bp Frankowski.

Sesja naukowa   Sesja naukowa
Przybyli na nią duchowni i przedstawiciele władz różnych szczebli
Andrzej Capiga /Foto Gość
Zdaniem Mariusza Krzysztofińskiego z IPN Oddział w Rzeszowie, abp Ignacy Tokarczuk był kapłanem, który swoją posługą oddziaływał nie tylko na to, co się działo w diecezji przemyskiej, ale także i w całym kraju. – Mówi się, że obok kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II był tym człowiekiem, który szczęśliwie przeprowadził Polaków przez okres komunistycznego zniewolenia. Zawsze uważał, iż do końca należy bronić prawdy, głosił bezkompromisowe kazania, uważany był za zdecydowanego przeciwnika komunizmu i z tego powodu był przez władze komunistyczne prześladowany: inwigilowany, dyskredytowany, oskarżany o współpracę z gestapo podczas II wojny światowej. Był ojcem duchownym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który u abp. Tokarczuka poszukiwał wsparcia, porady i pomocy – powiedział Mariusz Krzysztofiński.

Podczas sesji zaprezentowano dwie książki, obie poświęcone osobie abp. Ignacego Tokarczuka. Pierwsza, „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem”, to zapis osobistych wspomnień arcybiskupa z lat 1918–1976 w opracowaniu ks. Józefa Wołczańskiego, a druga, „Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach”, przygotowana została przez Mariusza Krzysztofińskiego.

Sesja naukowa   Sesja naukowa
Zaprezentowano dwie nowe książki o arcybiskupie
Andrzej Capiga /Foto Gość
Sesję zorganizowali wspólnie IPN Rzeszów, wojewoda podkarpacka, prezydent Stalowej Woli oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli. Honorowe patronaty sprawowali zaś bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, i ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor KUL.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..