Nowy numer 25/2018 Archiwum

Człowiek, kapłan, patriota

Taki tytuł nosiła sesja naukowa w całości poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi.

W auli im. „Solidarności” w Stalowej Woli zgromadzili się księża, członkowie NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska, studenci KUL, uczniowie stalowowolskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wspomnienia bp. Edwarda Frankowskiego o jego mentorze i przyjacielu.

– Abp Ignacy Tokarczuk to była wyjątkowa osoba. Wiele mu zawdzięczam. Przede wszystkim to, iż mi zaufał. Był bardzo zainteresowany całą moją duszpasterską działalnością. Posłał mnie na studia a w Stalowej Woli, umożliwił tworzenie nowych, duszpasterskich placówek. Pierwsza powstała w Stalowej Woli-Południu, potem była parafia Matki Bożej Królowej Polski. Zaufał mi także, gdy tworzyliśmy "Solidarność". Abp Tokarczuk ciszył się wielkim autorytetem. Był człowiekiem mocnego charakteru i wrogiem socjalistycznego systemu. Mówił nam wprost: „Kto im uwierzył, już został oszukany” – wspominał bp Frankowski.

Przybyli na nią duchowni i przedstawiciele władz różnych szczebli   Sesja naukowa
Przybyli na nią duchowni i przedstawiciele władz różnych szczebli
Andrzej Capiga /Foto Gość
Zdaniem Mariusza Krzysztofińskiego z IPN Oddział w Rzeszowie, abp Ignacy Tokarczuk był kapłanem, który swoją posługą oddziaływał nie tylko na to, co się działo w diecezji przemyskiej, ale także i w całym kraju. – Mówi się, że obok kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II był tym człowiekiem, który szczęśliwie przeprowadził Polaków przez okres komunistycznego zniewolenia. Zawsze uważał, iż do końca należy bronić prawdy, głosił bezkompromisowe kazania, uważany był za zdecydowanego przeciwnika komunizmu i z tego powodu był przez władze komunistyczne prześladowany: inwigilowany, dyskredytowany, oskarżany o współpracę z gestapo podczas II wojny światowej. Był ojcem duchownym bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który u abp. Tokarczuka poszukiwał wsparcia, porady i pomocy – powiedział Mariusz Krzysztofiński.

Podczas sesji zaprezentowano dwie książki, obie poświęcone osobie abp. Ignacego Tokarczuka. Pierwsza, „Kochałem tych ludzi całym sercem i oddaniem”, to zapis osobistych wspomnień arcybiskupa z lat 1918–1976 w opracowaniu ks. Józefa Wołczańskiego, a druga, „Abp Ignacy Tokarczuk we wspomnieniach”, przygotowana została przez Mariusza Krzysztofińskiego.

Zaprezentowano dwie nowe książki o arcybiskupie   Sesja naukowa
Zaprezentowano dwie nowe książki o arcybiskupie
Andrzej Capiga /Foto Gość
Sesję zorganizowali wspólnie IPN Rzeszów, wojewoda podkarpacka, prezydent Stalowej Woli oraz Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli. Honorowe patronaty sprawowali zaś bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, i ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor KUL.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma